Saha Raporu [9-15 Nisan 2018]

 9 Nisan 2018

 1. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye’de kuşatma altındaki Doğu Guta’nın Duma ilçesindeki kimyasal silah saldırısı üzerine, New York’taki BM Genel Merkezi’nde toplandı.
 2. Rejim ile varılan anlaşmanın ardından Ceyş’ül İslam savaşçıları, aileleri ile beraber Duma’dan tahliye edilmeye başladığı bildirildi.
 3. Esad rejimin muhalefetin elinde bulunan kuzey Humus’a yönelik düzenlediği bombardımanı neticesinde 6 ölü ve 16 yaralı olduğu rapor edildi.
 4. Bir gün önce gerçekleştirilen Humus’un doğusundaki Tayfur (T4) askeri havaalanına saldırısının İsrail savaş uçakları tarafından düzenlendiği duyuruldu.
10 Nisan 2018
 1. Daeş militanları Humus’un doğusunda bulunan Suhne beldesindeki Esad rejiminin mevzilerine saldırdığı iddia edildi.
 2. Esad rejiminin gözetiminde yapılan Duma tahliyesi kapsamında 74 otobüs Fırat Kalkanı alanına ulaştı.
 3. Deraa’nın batısında bulunan Hit beldesinde muhalif güçleri ile Daeş’e bağlı Halit Bin Velit Ordusu grubunun savaşçılarıyla çatışma çıktığı aktarıldı.
 4. Haseke’ye bağlı Şaddedi ilçesinde meydana gelen patlama neticesinde SDG-YPG militanları arasında bir ölü ve birçok yaralı olduğu iddia edildi.
11 Nisan 2018
 1. Rus Hava Güçleri, İdlib ve Cisr eş-Şuğur yakınlarında birçok nokta bombaladığını bildirildi.
 2. Ebu Kemal şehrinde Esad rejimi güçleri ile Daeş militanları arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.
 3. YPG güçlerinin, Rasu’lAyn yakınlarında bulunan Mebruke mülteci kampında ÖSO ile irtibatlı olma suçuyla üç genci tutukladığı iddia edildi.
 4. Hama’nın kuzeyinde muhalefetin elinde bulunan birçok beldenin Esad rejimi tarafından bombalandığı aktarıldı.
12 Nisan 2018
 1. Suriye rejimi heyetinin, resmi temaslarda bulunmak üzere Irak’ın başkenti Bağdat’a vardığı bildirildi.
 2. 6-12 Nisan tarihleri arasında Uluslararası Koalisyon, Suriye doğusunda bulunan Daeş mevziilerine karşı 10 hava saldırısı düzenlediği duyurdu.
 3. Azez’da Mahalli Meclisinin yakınlarında bombalı araç saldırısı düzenlendi, saldırının neticesinde yaralılar olduğu bildirildi.
 4. Humus’un kuzeyinde muhalefetin elinde bulunan beldeler, Esad rejiminin düzenlediği bombardımana maruz kaldı.
13 Nisan 2018
 1. Daeş militanları Doğu Humus’ta bulunan Kareytin beldesindeki Esad rejiminin mevzilerine saldırdığı ve birçok ölü ve yaralıların olduğu öne sürüldü.
 2. ÖSO, Deraa’da Casim beldesinde Esad rejimiyle işbirliği yapmakla suçlanan ve evlerinde silah ve patlayıcı maddeler bulunun birkaç kişiyi yakaladığını duyurdu.
 3. Halep’ın batısında HTŞ ile Suriye Kurtuluş Cephesi arasında çatışmalar yaşandı.
 4. Ebu Kemal kuzeyinde bulunan Hecin beldesinde Daeş militanları ile SDG-YPG militanları arasında çatışmalar yaşandı, çatışmalarda Uluslararası Koalisyona ait helikopterlerin yer aldığı bildirildi.
14 Nisan 2018
 1. ABD, Fransa ve İngiltere’nin, Suriye rejimine karşı düzenlediği saldırıda başkent Şam’daki ve Humus’taki askeri noktalar ve kimyasal depolar hedef alındı.
 2. Esad rejimi kaynakları, yapılan saldırıda kayıplar yaşanmadığını iddia etti. Başka kaynaklar ise, vurulan askeri yerlerin son günlerde boşatıldığını öne sürdü.
 3. Duma tahliyesinin tamamlanmasının ardından, Esad rejiminin Duma başta olmak üzere bütün Doğu Guta’yı kontrol ettiğini duyurdu.
 4. Lazkiye’nin kuzeyinde bulunan Türkmen Dağı’nda birçok noktanın, Esad rejiminin bombardımanına maruz kaldığı bildirildi.
15 Nisan 2018
 1. Doğu Kalamon’da yer alan Dumeyr şehrinin içinde kuşatılan muhalif güçlerin, Rusya’nın arabuluculuğuyla Esad rejim ile tahliye anlaşmasına vardığı bildirildi.
 2. Muhalefet ile Rusya arasında varılan anlaşmasının aksine, Rus askeri polisi Duma’dan çekilmesinin ardından Esad rejiminin güvenlik güçlerinin şehre girdiği söylendi.
 3. Esad rejimi güçlerinin, Deraa’da muhalefetin elinde bulunan mahallelere karşı bombardıman düzenlediği aktarıldı.
 4. HTŞ ile Suriye Kurtuluş Cephesi arasında İdlib ve Halep’in batısında birçok noktada çatışmalar yaşandı, HTŞ’nin sınırlı ilerlemeler kaydettiği görülüyor.

Geçtiğimiz haftada ABD, Fransa ve İngiltere’nin bir önceki hafta Duma’da kullanılan kimyasal silah saldırısına cevaben düzenlediği saldırı Suriye’nin gündeminin ana maddesi teşkil etti. Şam’da ve Humus’ta bulunan kimyasal silahların üretim ve depolama merkezlerini hedef alan saldırıda sivil kaybı yaşanmadığı söylendi. Sonuç itibarıyla saldırı, sahada oyun değiştirici bir hamle netliğinde olmasa da, Rusya’ya, İran’a ve Esad rejimine saldırı düzenleyen devletler tarafından bir mesaj mahiyetinde olduğunu söylemek mümkündür. Öte yandan, geçtiğimiz haftada Esad rejiminin gözetiminde Duma tahliyesi tamamlandı, Ceyş’ül İslam savaşçıları ve aileleri ile Fırat Kalkanı alanına nakledildi, Esad rejimi ise bütün Doğu Guta’yı kontrol ettiğini duyurdu. Humus’un doğusunda ve Ebu Kemal bölgesinde Daeş militanlarının faaliyetlerinin artmaya devam ettiği görülüyor. Esad rejimi ise hem Deraa’da hem de Humus’un kuzeyinde muhalefetin elinde bulunan bölgelere yönelik bombardıman ve hava saldırı düzenledi.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.