Suriye Türkmen Meclisi Başkanı: Dr. Muhammed Vecih Cuma

1960 yılında Halep’in Münbiç ilçesinde doğan Dr.Muhammed Vecih Cuma, Cerablus kırsalında yerleşik bir Türkmen ailesine mensuptur. Aslen genel cerrah/tıp doktorudur.

1995-2003 yılları arasında Münbiç Devlet Hastanesi’nde başhekimlik görevini sürdürmüş; 2003 yılından 2011 yılına kadar Halep El Razi Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanlığı yapmıştır.

2010-2012 yılları arasında Halep Tabipler Odası Başkanlığı yapmıştır.

2011 yılında Suriye Devrimi’nin başlaması ile Suriye siyasi muhalefeti içerisinde aktif görevlerde bulunan Dr. Muhammed Vecih Cuma, 2014-2016 yılları arasında Suriye Geçici Hükümeti Sağlık Bakanlığı görevini yürütmüştür.

Dr. Muhammed Vecih Cuma aynı zamanda 2014-2017 yılları arasında Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi’nin kurucu başkanı olarak görev yapmıştır.

2017 yılı boyunca Suriye Geçici Hükümeti Başbakan Danışmanı olarak görev yapan Dr. Muhammed Vecih Cuma, 10 Şubat 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen Suriye Türkmen Meclisi 4. Olağan Genel Kurulu’nda Suriye Türkmen Meclisi Başkanı olarak seçilmiştir.

Nisan 2018’de Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Harekatı ile özgürleştirilen bölgelerde (Afrin, Cerablus, Azez, El Bab) bir dizi temaslarda görüşmelerde bulunan Dr. Muhammed Vecih Cuma, Suriye Türkmen Meclisi’nin Fırat Kalkanı Alanı’daki faaliyetlerinin hızlanmasına yönelik adımlar atmakta ve bu çerçevede hem Türkiye’de hem de Suriye içerisinde siyaset yürütmektedir.

PAYLAŞ
mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.