ABD’nin Olası Askeri Müdahalesi Öncesinde Suriye’deki Kontrol Alanları ve Askeri Üsler

7 Nisan 2018 tarihinde Rusya ve İran destekli Esed rejiminin Doğu Guta’nın Duma bölgesinde kimyasal silahlar ile saldırı düzenlemesinin ardından en az 40 sivil hayatını kaybetmiş, yüzlerce sivil de bu saldırıdan etkilenmiştir. Kimyasal silah kullanımını ‘kırmızı çizgi’ olarak nitelendiren başta ABD olmak üzere birçok Batı ülkesi Esed rejiminin bu saldırısına karşı sert tepkiler vererek, askeri müdahale dahil tüm seçenekleri değerlendirmeye almışlardır. Konu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine taşınsa da ABD’nin karar tasarısına Rusya’nın vetosu, Rusya’nın verdiği tasarıya da ABD’nin vetosu BMGK sürecini tıkamıştır. Bu nedenle ABD,İngiltere ve Fransa yoğun diplomasi yürüterek askeri müdahale dahil tüm seçeneklerin değerlendirildiğini basın yoluyla paylaşmışlardır.

Muhtemel askeri harekat öncesinde Suriye’de; Türkiye, İran, Rusya, Fransa ve ABD’nin askeri üsleri, askeri hava alanları, mobil yerleşkeleri ve gözlem noktaları aşağıdaki haritada detaylı olarak gösterilmektedir.

PAYLAŞ
mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.