Saha Raporu [2-8 Nisan 2018]

2 Nisan 2018

 1. Astana süreci kapsamında Hama’nın kuzeyinde yeni gözlem noktaları kurmak üzere TSK’den bir askeri heyet bölgede keşif faaliyetinde bulundu.
 2. “Doğu Bölgede Halk Direnişi” kendini adlandıran grup, Rakka’nın kuzeyinde bulunan Ayn İsa civarındaki ABD üssünü hedef aldığını duyurdu.
 3. ABD’nin, Menbiç bölgesine yeni askerler gönderdiği iddia edildi.
 4. Son iki günde Ebu Kemal’da Daeş militanları ile Şii milisler arasında yaşanan çatışmalardan sonra, Haşd Şabi militanlarının Ebu Kemal tarafındaki Suriye-Irak sınırına sevk edildiği iddia edildi.

3 Nisan 2018

 1. Deyr Ez Zor’un doğusunda bulunan petrol kuyuların yakınlarında Daeş militanları SDG-YPG güçlerine karşı saldırıya geçerek birçok noktayı ele geçirdi.
 2. İdlib Ariha beldesinin pazarına düzenlenen sortinin neticesinde çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bildirildi.
 3. Doğu Guta’nın tahliyesi kapsamında Ceyş’ül İslam’ dan bir grupun Fırat Kalkanı alanına tahliye edildiği iddia edildi. Ceyş’ül İslam ise tahliye edilenlerin sadece yaralı olanlar olduğunu söyledi.
 4. Menbiç’teki PKK-YPG varlığını himaye eden ABD, bölgede 2 yeni üs kurduğunu, üslerden birinin Fırat Kalkanı bölgesiyle cephe hattına 4, diğerinin 8 kilometre uzaklıkta olduğu bildirildi.

4 Nisan 2018

 1. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin katıldığı “Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi” Ankara’da düzenlendi.
 2. İdlib’in güneyinde bulunan El-Bare köyünde düzenlenen hava saldırısı neticesinde yaralılar olduğu bildirildi.
 3. Daeş militanlarının gerçekleştirdiği saldırı neticesinde Dery Ez Zor’un doğusunda bulunan bir petrol koyunun ele geçirildiği öne sürüldü.
 4. TSK, Suriye-Irak sınırı yakınlarında bulunan bir YPG mevzisini hedef aldığı iddia edildi.

5 Nisan 2018

 1. YPG asayiş militanlarının, akrabaları Zeytin Dalı Harekâtına katıldığı iddiasıyla Kamışlı’nın güneyinde bulunan Em Kahif köyünün sakinlerine evlerini terk etmeleri için bir mühlet verdiği söylendi.
 2. Esed rejiminin güçleri, Dara’nın çeşitli noktalarında düzenlediği saldırılarda, birçok ölünün ve yaralının olduğu rapor edildi.
 3. Esed rejimi topçu birlikleri Hama kuzeyinde bulunan Kafr Zeyta ve Latamne beldesinin bombaladığını söylendi.
 4. Rus Savaş Uçakları tarafından düzenlendiği düşünülen hava saldırısı, Daeş’in Deyr Ez Zor’un doğusunda ele geçirdiği petrol koyunu hedef aldığını bildirildi.

6 Nisan 2018

 1. TSK, Tel Abyad yakınlarında YPG mevziilerinin vurulduğu iddia edildi.
 2. Daeş militanları gece saatlerinde Şam-Bağdat otoyolun üzerinde bulunan Esed rejiminin mevzilerine yönelik saldırı düzenlediğini bildirildi. mevzilerine yönelik saldırı düzenlediği bildirildi.
 3. Doğu Guta’da bulunan Duma’ya yönelik düzenlenen 42 sorti neticesinde aralarında 5 çocuk bulunan 27 kişinnin hayatını kaybettiği rapor edildi.
 4. Dara’da Esed rejimi ile muhalif güçleri arasında çatışmalar yaşandığı bildirildi.

7 Nisan 2018

 1. Esed rejimi güçleri gece saatlerinde Doğu Guta’da kuşatma altında bulunan Duma’ya yönelik kimyasal saldırıda bulunduğu ve 75 ölü ile yüzlerce yaralının olduğu bildirildi.
 2. TSK’ye ait ve 100 araçtan oluşan bir askeri konvoy, Hama kuzeyinde bulunan Morek beldesinde konuşlandırılmak üzere İdlib’ e giriş yaptığı aktarıldı.
 3. El-Bab’ta meydana gelen bombalı araç saldırısı neticesinde 7 ölü ve çok sayıda yaralı olduğu rapor edildi.
 4. Kuzey Hama’da varlık gösteren ÖSO, Ceyş’ül İzze’nin iki askeri liderinin bombalı saldırıyla öldürüldüğünü bildirildi.

8 Nisan 2018

 1. ABD Başkanı Trump, Duma’daki kimyasal saldırıyla ilgili paylaşımlarında, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed için ‘Hayvan Esed’ ifadesini kullandı ve bunun bedelini ödeyeceğini söyledi.
 2. Doğu Guta’daki saldırının ardından, Humus doğusunda bulunan T4 havaalanına karşı sorti düzenlendiği bildirildi.
 3. Doğu Kalamun’da bulunan muhalif gruplarla rejim arasında Rusya’nın arabuluculuğuyla anlaşmaya varıldığı iddia edildi.
 4. Esed rejiminin kaynakları, Ceyş’ül İslam ile bir anlaşma varıldığı ve gelecek 48 saat içinde Ceyş’ül İslam’ın sekiz bin savaşçısı aileleriyle beraber Fırat Kalkanı alanına tahliye edileceğini iddia etti.

Geçtiğimiz haftada Suriye’nin birçok cephesinde önemli gelişmeler yaşandı. Haftanın en önemli gelişmesi ise, Duma’da düzenlenen kimyasal silah saldırısı oldu. Ceyş’ül İslam’ın kontrolünde bulunan Duma’nın dışında bütün Doğu Guta’yı ele geçiren Esed rejimi, Ceyş’ül İslam Duma’dan çekilmesi için saldırıları devam ettirdi, hafta boyunca yapılan sortiler neticesinde onlarca ölü ve yaralı olmasının yanı sıra, cumartesi günü düzenlenen kimyasal silah saldırısının neticesinde 75 kişinin öldüğü ve yüzlerce kişinin yaralandığı rapor edildi. Bu saldırının hemen sonrası Esed rejimi, Ceyş’ül İslam ile bir anlaşmaya vardığını ve grubun savaşçılarını, aileleri ile beraber tahliye edeceğini açıklaması dikkat çekici oldu. Öte yandan, Suriye’nin doğusunda Daeş militanlarının yeniden harekete geçtiği görülüyor, son iki haftada Esed rejimi ve Şii milislerinin mevzilerine karşı saldırı düzenleyen Daeş militanları, geçen haftada hem Deyr Ez Zor’un doğusunda bir petrol koyu ele geçirdi, hem de Şam-Bağdat hattında Esed rejimi mevziilerine saldırdı. Ankara’da ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin katıldığı “Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi” düzenlendi. Bununla beraber Astana süreci kapsamında İdlib’te gözlem noktaları tesis edilmeye devam ediyor. Bu bağlamda geçen hafta Hama kuzeyinde bulunan Morek beldesinin yakınlarında TSK tarafından yeni bir gözlem noktası kuruldu.

PAYLAŞ
mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.