Esed Rejimi’nin 2012’den Beri Gerçekleştirdiği Kimyasal Saldırıları

2012 yılından bu yana Esed rejimi tarafından sivil halka yönelik 215 kez kimyasal silahlar ile saldırı düzenlenmiştir. Bu saldırılarda binlerce insan hayatını kaybederken çoğunluğu kadın ve çocuklar oluşturmuştur.

Esed rejimi bugüne dek; İdlib’te 45, Deyrizor’da 3, Şam’da 31, Guta’da 68, Halep 27, Der’a 4, Hama’da 29, Humus’ta 7 kez olmak üzere toplam 215 kimyasal silah saldırısı düzenlemiştir.

Bu kimyasal saldırıların en büyüğü ise 21 Ağustos 2013’te Esed rejiminin Doğu Guta’da gerçekleştirdiği saldırı olmuştur. En az 1.400 sivil hayatını kaybederken, binlerce sivil ise bu saldırıdan etkilenmiştir.

Esed rejiminin son kimyasal saldırısı ise 7 Nisan 2018’te Doğu Guta’nın Duma bölgesine olmuştur. Suriye Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekiplerinin bildirdiğine göre saldırıda en az 40 sivil hayatını kaybetmiş, yüzlerce sivilde bu saldırıdan etkilenmiştir.

PAYLAŞ
mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.