Suriye krizinde kimyasal silahların ilk olarak 2012 yılı ortasında kullanıldığı düşünülüyor. 2 Ağustos 2012 tarihinde ABD başkanı Obama, kimyasal silahların kullanmasının ABD için kırmızı çizgi olduğunu belirtti.

En şiddetli kimyasal silah saldırısı 23 Ağustos 2013’te Şam’ın Doğusunda muhalefetin elinde olan Duma semtinde kullanıldı.

27 Eylül 2013 tarihinde BM Güvenlik Konseyinden 2118 sayılı karar, Esed rejimi kimyasal silahlar ve kimyasal silah üretim tesislerinin imhası için bir zaman çizelgesi takip etmesini gerektiğini karar verdi.

4 Nisan 2017 tarihinde İdlib Han Şeyhun’da kimyasal saldırı gerçekleştirilmişti. Rejime ait savaş uçaklarının İdlib’in güneyindeki Han Şeyhun bölgesine klor gazlı saldırısında çoğu çocuk 100’ün üzerinde sivil hayatını kaybetti ve 500 kişi de gazdan etkilendi. Han Şeyhun’a yapılan saldırının ardından 11 farklı noktada daha kimyasal saldırı gerçekleştirildi.

En son saldırı kimyasal saldırı 7 Nisan 2018 Tarihinde Duma bölgesinde gerçekleştirildi. yapılan kimyasal silah saldırısında 40 sivil hayatını kaybetti.

PAYLAŞ
mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.