Saha Raporu [19-25 Mart 2018]

19 Mart 2018

 1. Zeytin Dalı Hareketi ZDH kapsamında Afrin merkezini ele geçiren TSK ve ÖSO birlikleri, şehrin güvenliğini sağladılar.
 2. Doğu Guta’da bulunan Duma ve Erbyan beldelerine yönelik Esed rejimi tarafından yapılan saldırılarda aralarında 15 çocuk 30 sivilin hayatını kaybettiği rapor edildi.
 3. Esed rejimi gözetiminde devam eden tahliyeler kapsamında Doğu Guta’dan 6 bin kişi tahliye edildi.
 4. Hizbullah’a yakın medya kaynakları, Hizbullah’ın liderlerinden Ali Tarhini Dara’da öldürüldüğünü iddia etti.

20 Mart 2018

 1. ZDH kapsamında Afrin’de varlığını tahkim eden TSK ve destekli ÖSO birlikleri, Afrin’in güneyinde bulunan 4 köy YPG’den ele geçirdi.
 2. Şam’ın güneyinde bulunan Kadem semtinde Daeş’in yaptığı saldırıda 35 rejim askeri öldürüldüğü öne sürüldü.
 3. Rus Hava Güçleri, İdlib’in güneyinde bulunan Has beldesinde bir mülteci kampı hedef aldığı iddia edildi.
 4. Fırat Kalkanı alanında bulunan El-Bab’ta bombalı araç saldırısı meydana geldiği bildirildi.

21 Mart 2018

 1. ZDH kapsamında TSK ve destekli ÖSO Afrin güneyinde iki köy YPG’den ele geçirdi.
 2. Daeş’e karşı uluslararası koalisyonun heyeti Menbiç’i ziyaret ederek YPG’ye bağlı Menbiç Askeri Konseyi ile bir araya geldi.
 3. İsrail, 2007 yılında Suriye’de bir tesisi, nükleer reaktörolduğu kuşkusuyla bombaladığını ilk kez kabul etti
 4. Esed rejimi hava güçleri, Hama’nın kuzeyinde bulunan Kafer Zeyte ve Latamne beldelerini bombaladı. 

22 Mart 2018

 1. ZDH kapsamında TSK ve destekli ÖSO Afrin güneyinde 4 köy YPG’den aldı, böylelikle ÖSO birlikleri Nubbul ve Zehra beldelerine yakınlaşmış oldu.
 2. Rus Hava Güçleri, İdlib Harem beldesinde düzenlediği hava saldırı neticesinde 30’den fazla sivil hayatını kaybettiği bildirildi
 3. PYD/YPG tarafından Tel Rıfat’tan tehcir edilen ahali, ZDH Tel Rıfat’ı YPG’den almadan duracağı iddialarını protesto ettiler.
 4. Halep’ın güneyindeki muhalefetin elinde bulunan beldeler, Esed rejimi tarafından hedef alması neticesinde kayıplar yaşandığı bildirildi.

23 Mart 2018

 1. Esed rejimi gözetiminde Doğu Guta’nın tahliyesi sürüyor, rejimin Ahrar’üş Şam ile vardığı anlaşmaya gereği 2 bin kişi Harasta’dan İdlib’te tahliye edildiği bildirildi.
 2. Cesr’eş şuğğur’da Cund’ül Aksa grubuna bağlı olduğu düşünülen militanlar, Ahrar’üş Şam’ın bir merkezine saldırılarak 4 savaşçı öldürdüğü öne sürüldü.
 3. Doğu Guta’da aktif olan Faylak El-Rahman grubu Esed rejimi ile bir anlaşmaya vardığı duyurdu.
 4. Deyr Ez-Zor’de uluslararası koalisyon Esed rejiminin askerlerini saldırdığı iddia edildi.

24 Mart 2018

 1. İdlib’te meydana gelen bombalı araç saldırısı 2 sivil hayatını kaybettiği ve 6 yaralandığı bildirildi.
 2. ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de varlık gösteren İmam Buhari Taburu grubu terör listesine aldığını duyurdu. Suriye Kurtuluş Cephesi bu kararı kınadı.
 3. YPG teröristleri, Halep’ten Afrin’deki evlerine dönmek isteyen sivillere ateş açtığı iddia edildi.
 4. Daeş militanları, El-Mayadin’deki başta olmak üzere birçok noktada bulunan Esed rejimi mevziilerine saldırdığı bildirildi.

25 Mart 2018

 1. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Tel Rıfat’ı da kontrol altına alıp ZDH amacına ulaştıracağız’ açıklamasında bulundu.
 2. YPG’ye bağlı MünbiçAskeri Konseyi’nin liderlerinden ve sözcüsü Şervan Derviş keskin nişancılar tarafından öldürüldüğü öne sürüldü.
 3. Deyr Ez Zor’da aralarında Baker Tugay’ın liderlerinden Esad Hüseyin’in bulunduğu birçok Şii milisin Daeş’in saldırısında öldürüldüğü iddia edildi.
 4. ÖSO Hamza Fırkası ile Ussud Eş-Şerkiye arasında El-Bab’ta çatışmalar yaşandı.

Geçtiğimiz haftada Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin merkezini ele geçiren TSK ve destekli ÖSO birlikleri, Afrin güneyinde ilerlemeler kaydederek birçok köy ve noktayı YPG’den arındırdı. Tel Rıfat konusunda ise, Cunhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları Türkiye’nin bu konudaki kararlığını ortaya koydu. YPG ise, Halep’ten Afrin’deki evlerine dönmek isteyen sivillere ateş açarak dönmelerini engellemeye çalıştı. Menbiç konusunda Türkiye ile ABD arasında müzakereler devam ederken, YPG’ye bağlı Münbiç Askeri Konseyi’nin liderlerinden ve sözcüsü Şervan Derviş’in Menbiç’te keskin nişancılar tarafından öldürülmesi önemli bir gelişme oldu. Doğu Guta’da ise, Esed rejiminin bir önceki haftada kaydettiği ilerlemeleri tahkim etti. Tahliyeler ise rejim gözetiminde devam ediyor. Harasta, Erbin ve Cobar semtlerinden tahliye edilen kişilerin sayısının 105 binden fazla olduğu iddia edildi. Deyr Ez Zor ise, DAEŞ militanları Esed rejiminin ve yanlısı milislerinin birçok mevzilerine saldırıları neticesinde bilhassa Şii milislerin arlarında büyük kayıp yaşandığı iddia edildi, bu bağlamda geçtiğimiz günlerde 51 Afgan milis cephede öldürüldüğü öne sürüldü.

PAYLAŞ
mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.