Saha Raporu [12-18 Mart 2018]

12 Mart 2018

 1. Zeytin Dalı Hareketi ZDH kapsamında, TSK ve destekli ÖSO 11 köy ele geçirerek Bülbül ve Cinderes bölgelerinde ilerleme kaydetti
 2. Esed rejimi hava güçleri 8 ay ardından Dara’da muhalefetin kontrolünde bulunan bölgelerine yönelik 11 sorti düzenledi.
 3. Esed rejiminin Doğu Guta’ya yönelik bombardımanı devam etti.
 4. Uluslararası koalisyon Deyr Ez Zor’un doğusunda bulunan Hecin bölgesindeki Daeş mevzilerini hedef aldığı iddia edildi.

13 Mart 2018

 1. ZDH kapsamında, TSK ve destekli ÖSO birlikleri Şeran ve Cinderes kasabalarında birçok köy ve stratejik tepe ele geçirerek Afrin merkezine doğru ilerleme kaydettiler.
 2. ZDH kapsamında TSK ve destekli ÖSO, Afrin batısında bulunan Şeyh Hadid bölgesinde 3 köy YPG’den ele geçirdi.
 3. Esed rejimi gözetiminde yaklaşık 150 sivil Doğu Guta’dan tahliye edildiği bildirildi.
 4. Esed rejiminin Şam’ın güneyinde bulunan Kadem bölgesinden tahliye ettiği 1055 kişi İdlib’e ulaştığı, 203 kişi ise Cerablus’a yönlendiği öne sürüldü.

14 Mart 2018

 1. ZDH kapsamında, Afrin merkezine yakınlaşan TSK ve destekli ÖSO birlikleri, 10 köy kontrolünü sağladı.
 2. Esed rejimine yakın medya kaynakları, TSK’nın Afrin bombardımanı neticesinde İran’a bağlı olan ve Nubbul ve Zehra bölgelerinden gelen 8 milis öldürüldüğünü iddia etti.
 3. Rus Hava Güçleri’nin Doğu Guta’da düzenlediği sortide aralarında iki lider, 12 Faylak El-Rahman grubunun militanı öldürüldüğü iddia edildi.
 4. Hama kuzeyinde muhalif gruplar ‘Doğu Guta için Öfke’ adı altında Esed rejimine karşı saldırıya geçtiği bildirildi.

15 Mart 2018

 1. ZDH kapsamında, TSK ve destekli ÖSO yakaladığı ivmeyi devam ettirerek 14 köy ele geçirdi, Bülbül ve Şeyh Hadid kasabalarında önemli ilerlemeler kaydedildi.
 2. Esed rejiminin genelkurmayı başkanlığı yaptığı açıklamada Doğu Guta’nın %70’i Esed rejiminin eline geçtiği iddia edildi.
 3. Esed rejimi ve yanlısı milisler, Doğu Guta’da bulunan Hammuriye beldesi ele geçirdi.
 4. YPG’ye bağlı Rakka sivil konseyinin dış ilişkiler sorumlusu Omer Alluş Tel Abyad’daki evinde suikastla öldürüldüğü söylendi.

16 Mart 2018

 1. ZDH kapsamında Afrin merkezine yakınlaşan TSK ve ÖSO birlikleri, YPG’den 14 köy ve iki stratejik tepe alarak Afrin merkezinin kuşatması daha da tahkim ettiler.
 2. Astana süreci kapsamında Türkiye dışişleri bakanı Çavuşoğlu, Rusya ve İran dışişleri bakanlarının katılımıyla Astana’da bir toplantı gerçekleştirildi.
 3. Doğu Guta’da bulunan Hammuriye bölgesinden Esed rejimi tarafından tahliye edilen sivillerin sayısı 20 bin olduğu öne sürüldü.
 4. Muhalefetin elinde bulunan Kuzey Humus bölgesinde Milli Ordunun dördüncü kolordusu kurulduğu duyuruldu.

17 Mart 2018

 1. ZDH kapsamında TSK ve destekli ÖSO, 13 köy ele geçirerek Afrin merkezini tamamen kuşatma altına aldılar
 2. Esed rejimi ve yanlısı milisler, Doğu Guta’da bulunan Sakbe ve Kafer Batna beldeleri ile geçirdi.
 3. Halep batısında bulunan Anadan bölgesinde konuşlandırılmak üzere TSK’ye ait bir askeri konvoy İdlib’e giriş yaptığı bildirildi.
 4. Rus Hava Güçleri, Doğu Guta’da düzenlediği sortilerde 100’e yakın sivil öldürüldüğü aktarıldı.

18 Mart 2018

 1. Zeytin Dalı Harekatı’nın 59’inci gününde Afrin merkezinin kontrolü TSK ve destekli ÖSO birlikleri tarafından sağlandı.
 2. TSK ve destekli ÖSO birlikleri, Afrin merkezinin ardından Maabetli kasabasının merkezi başta olmak üzere Afrin kuzeyinde bulunan bütün noktaları YPG’den ele geçirdi.
 3. Zeytin Dalı Hareketi başlamasından bu yana toplam 3 bin 603 terörist etkisiz hale getirildiği açıklandı.
 4. Doğu Guta’da muhalefetin birçok noktada geçtiği karşı saldırıda rejimin saflarında onlarca kayıp yaşandığı bildirildi.

Geçtiğimiz haftada, 20 Ocak 2018 tarihinde başlayan Zeytin Dalı Harekatı kapsamında TSK ve destekli ÖSO birlikleri, Afrin merkezi başta olmak üzere Afrin’e bağlı onlarca köy ve stratejik tepe ele geçirerek, Afrin bölgesini büyük oranda YPG’den arındırdılar. Savunma hatları düşen YPG teröristleri, Afrin merkezinde TSK ve ÖSO birliklerine karşı savunmayıp kaçmayı tercih ettiği anlaşılıyor. TSK’nın gösterdiği özen neticesinde, ZDH operasyonu meskun mahallelere hasar vermeden ve sivil kaybı yaşatmadan büyük oranda tamamlanması önemli bir başarı oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada ZDH’nın başlamasından bu yana toplam 3 bin 603 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Astana süreci devamı netliğinde Halep batısında bulunan Anadan bölgesinde konuşlandırılmak üzere TSK’ya ait bir askeri konvoy İdlib’e giriş yaptığı bildirildi. Haftanın başka gelişmesi ise, Doğu Guta’da Esed rejiminin ve destekli milislerinin bir önceki haftada kaydettiği ilerlemeler tahkim etmesi oldu. Muhalif gruplarının geçtiği karşı taarruz Esed rejimine ve yanlısı milislerine kayıp verdirmiş olsa da, ilerlemeleri durduramadılar. Bunun yanı sıra bölgeden en az 20 bine yakın sivil tahliye edildiği iddia edildi. Muhalefetin elinde bulunan Kuzey Humus bölgesinde ise, Milli Ordunun dördüncü kolordusu kurulduğu duyuruldu.

 

 

 

 

PAYLAŞ
mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.