Saha Raporu [5-11 Mart 2018]

 5 Mart 2018

 1. Zeytin Dalı Hareketi ZDH kapsamında, TSK ve destekli ÖSO Şaran kasabasında 4 tane stratejik tepe ve iki köy, Cinderes kasabasında bir köy ele geçirdi.
 2. Esed rejimi ve yanlısı milisler Doğu Guta’ya yönelik saldırıları devam etti, öte yandan BM’nin gönderdiği insani yardım konvoyu bir kısmı kuşatılmış bölgeye ulaştı.
 3. Rus İHA teknik arızadan dolayı Kuzey Humus’ta muhalefetin kontrol ettiği bölgede düştüğü iddia edildi.
 4. Rus Hava Güçlerinin, Hama’nın kuzeyinde bulunan Latamne ve Kafr Zita beldelerine karşı hava saldırı düzenlediği bildirildi.

6 Mart 2018

 1. ZDH kapsamında TSK ve destekli ÖSO, Şaran kabasının merkezi başta olmak üzere kasabada birçok nokta YPG’den ele geçirdi.
 2. El-Bab’da bulunan PTT şubesinin önünde patlama meydana geldiği ve 4 kişinin yaralandığı bildirildi.
 3. SDG-YPG Rakka’dan 1700 savaşçı Afrin’e göndereceğini duyurdu.
 4. Rus Savunma Bakanlığı yetkilileri, An-26 tipi bir askeri kargo uçağının Lazkiye yakınlarındaki Hmeymim hava üssündeki iniş pistine neredeyse 500 metre uzaklıktayken yere çakıldığını, kazada 26 yolcu ile 6 mürettebatın hayatını kaybettiği bildirildi.

7 Mart 2018

 1. ZDH kapsamında TSK ve destekli ÖSO birlikleri Cinderes ve Şaran kasabalarında ilerlemeye devam etti. Bu bağlamda Kafr Cenne köyünde bulunan YPG eğitim kampı da ele geçirildi.
 2. Esed rejiminin Doğu Guta saldırısı yoğun bombardıman ile devam ettiği, Beyt Siva beldesi rejimin eline geçtiği aktarıldı.
 3. HTŞ ile Suriye Kurtuluş Cephesi arasındaki çatışmalar İdlib’te ve bilhassa Doğu Halep bölgesinde devam ettiği bildirildi.
 4. Cerablus’ta meydana gelen bombalı araç saldırısının sonucunda 9 sivilin hayatını kaybettiği ve onlarca kişi yaralandığı rapor edildi.

8 Mart 2018

 1. ZDH kapsamında TSK ve destekli ÖSO birlikleri Cinderes merkezini kontrol etti.
 2. ZDH kapsamında TSK ve destekli ÖSO birlikleri Şeren ve Racu kasabalarında birkaç noktayı YPG’den ele geçirdi.
 3. Esed rejimi ve yanlısı milisler, Doğu Guta’da ilerlemeye devam etti, bu bağlamda Beyt Siva ve Şifoniye mahallelerinde muhalefetten önemli noktalar ele geçirdi.
 4. Birleşmiş Milletlerin gönderdiği 13 TR’den oluşan yardım konvoyu Doğu Guta’ya ulaştığı bildirildi.

9 Mart 2018

 1. ZDH kapsamında TSK ve destekli ÖSO birlikleri hem Cinderes hem de Şaran taraflarından ilerlemeye devam ederek Afrin ilçe merkezi sınırları içine girdi.
 2. ZDH kapsamında Afrin’in kuzeydoğusundaki Şeran beldesine bağlı Büyük Halobu köyünü terörden arındırdı. Böylece Afrin’e su sağlayan 17 Nisan Barajı’nın bulunduğu nokta da ele geçmiş oldu
 3. Beşşar Esed rejimi ve yanlısı milisler, abluka altında tuttukları Doğu Guta’yı yoğun ateş desteğiyle fiilen ikiye ayırdı.
 4. HTŞ ile Suriye Kurtuluş Cephesi arasındaki çatışmaları durdurmak için bir ateşkes anlaşmasına varıldığı açıklandı.

10 Mart 2018

 1. ZDH kapsamında TSK ve destekli ÖSO, Cinderes ve Şaran kasabalarında ilerleyerek Afrin merkezine daha da yakınlaştı, ayrıca Bülbül kasabasında önemli ilerlemeler kaydedildi. Toplam olarak 19 köy ele geçirildi.
 2. Esed rejimi ve yanlısı milisler Doğu Guta’da ilerlemeye devam ederek Doğu Guta’yı üç ayrı bölgeye ayırdı.
 3. Deyr Ez Zor’da bulunan El-Meyadin şehrinde uluslararası koalisyonun düzenlediği düşünülen sortide arlarında bir subay 30 Esed rejimi askeri öldürüldüğü öne sürüldü.
 4. Güney İdlib’te Suriye rejimine ait uçakların düzenlediği sortide 8 sivil hayatını kaybettiği bildirildi.

11 Mart 2018

 1. ZDH kapsamında TSK ve destekli ÖSO, Afrin merkezine kuzeydoğusundan ve güneybatısından ilerlemeye devam ederek 13 köy YPG’den ele geçirdi.
 2. TSK’dan yapılan açıklamaya göre, harekâtın başından bu yana 3 bin 300 teröristi etkisiz hale getirildi.
 3. Esed rejimin ve yanlısı milislerinin Doğu Guta’ya yönelik düzenlediği saldırının neticesinde 1100 sivil hayatını kaybettiği rapor edildi.
 4. Menbiç sakinleri, YPG-SDG uygulamalarına protesto etmek üzere grev düzenlediği bildirildi.

Geçtiğimiz haftada 20 Ocak 2018 tarihinde başlayan Zeytin Dalı Harekatı ZDH, sahada önemli ilerlemeler imza attı. TSK ve destekli ÖSO birlikleri, Afrin’e bağlı Şaran ve Cinderes kasabalarının merkezlerini ele geçirdi. TSK ve ÖSO birlikleri, savunma hatları düşmüş olan YPG terör örgütüne karşı sahada hızlı bir şekilde ilerleyerek Afrin merkezini fiilen kuşatma altına aldığı görülüyor. Yaşanan bu ilerlemelere karşın Fırat Kalkanı alanında birsi El-Bab’ta diğeri ise Cerabuls’ta iki tane saldırı düzenlendi, saldırılarda siviller arasında kayıp yaşandı. Haftanın sonuna doğru 3 bin 300 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. Haftanın başka önemli gelişmesi ise Doğu Guta’da yaşandı. Esed rejimi ve yanlısı milislerinin kuşatılmış bölgeye yönelik başlattığı saldırı Doğu Guta’yı üç ayrı bölgeye ayırmayı başardı. İlerlemek için yoğun sorti ve bombardıman kullanan Esed rejimi, çok sayıda asker kaybetti, bunun yanı sıra saldırıda 1100 sivilin hayatını kaybettiği rapor edildi. İdlib’te ise, bir önceki haftalarda başlayan HTŞ-Suriye Kurtuluş Cephesi çatışması zaman zaman devam etti, fakat haftanın sonuna doğru iki taraf arasında bir ateşkes anlaşması varıldığı duyuruldu.

 

 

PAYLAŞ
mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.