Saha Raporu [26 Şubat – 4 Mart 2018]

26 Şubat 2018

 1. Zeytin Dalı Hareketi kapsamında TSK destekli ÖSO, Afrin’in batısında bulunan Şeyh Hadid kasabasında bir köy YPG’den ele geçirdi.
 2. Rus hava güçlerinin Doğu Guta’da bulunan Duma’ya düzenlediği hava saldırısında 10 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
 3. ‘Suriyeli Filistinliler için Çalışma Grubu’nun yayımladığı raporuna göre, Suriye’de devam eden çatışmaların neticesinde aralarında 465 kadın bulunan 3661 Filistinli mülteci hayatını kaybetti.
 4. Dara’da ÖSO Hak Fırkası grubu, DAEŞ’e bağlı Halit Bin Velit Ordusu grubuna karşı bir saldırı düzenlediğini duyurdu.

27 Şubat 2018

 1. ZDH kapsamında TSK destekli ÖSO, Afrin’in batısında bulunan Şeyh Hadid kasabasında ilerlemeye devam etti.
 2. Doğu Guta’da ateşkes arayışına rağmen Esed rejiminin saldırıları devam etti.
 3. Esed rejiminin Askeri İstihbaratı başkanı General Muhammed Muhalla Süveyde şehrini ziyaret edip, Dürzi din adımlarıyla bir araya geldi.
 4. Batı Halep’te Suriye Kurtuluş Cephesi, HTŞ’ye karşı ilerlemeler kaydedip birkaç köy ele geçirdi.

28 Şubat 2018

 1. ZDH kapsamında TSK destekli ÖSO, Afrin’in batısında bulunan Raco kasabasında üç tane köy ve stratejik tepe ele geçirdi.
 2. ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Ebu Kemal bölgesinde DAEŞ mevziilerine karşı 3 sorti düzenledi. Son 3 günde 10 sorti düzenlenmiş oldu.
 3. Suriye İnsan Hakları Ağı’nın açıkladığı rapora göre BM Güvenlik Konseyinin 2401 sayılı kararı 24 Şubat çıkmasından bu yana Suriye’de 107 sivil hayatını kaybetti.
 4. Esed rejimi, Doğu Guta’da Duma beldesinin doğusunda yaşanan çatışmalarda Ceyş’ül İsam grubuna karşı ilerlemeler kaydettiği bildirildi.

1 Mart 2018

 1. ZDH kapsamında TSK destekli ÖSO ile YPG militanları arasında Afrin batısında bulunan Raco ve Şeyh Hadid kasabalarında şiddetli çatışmalar yaşandı.
 2. Esed rejimine yakın haber kaynakları, TSK’nın hava bombardımanı sonucunda Afrin kırsalında 14 rejim yanlısı milisin PKK saflarında öldüğünü iddia etti.
 3. Türk askeri yetkililer, yeni bir gözlem noktası tesis etmek için İdlib’de bulunan Teftenaz hava üssünde keşif yaptığı iddia edildi.
 4. HTŞ’nin geçtiği karşı saldırıda, son günlerde Suriye Kurtuluş Cephesinin ele geçirdiği bazı noktaları yeniden kontrol etti.

2 Mart 2018

 1. ZDH kapsamında TSK destekli ÖSO, Afrin’in batısında bulunan Racu kasabasında üç tane köy YPG’den ele geçirdi, YPG saflarında büyük kayıplar yaşandığı bildirildi.
 2. Kuzey Halep’te bulunan ve yarısı muhalefetin diğer yarısı rejimin elinde olan Tadef beldesinde Esed rejimine karşı düzenlenen protestolara Esed rejimi tarafında ateş açıldığı bildirildi.
 3. Esed rejimi güçleri ve muhalefet güçleri arasında kuzey Halep’te bir esir takası gerçekleştirildiği iddia edildi.
 4. Esed rejimi ve yanlısı milisler Gab Ovası’nın batısında bulunan Sirmaniye köyünde geçtiği saldırı muhalefet tarafından püskürüğü aktarıldı.

3 Mart 2018

 1. Yaşanan şiddetli çatışmaların ardından, TSK destekli ÖSO Racu kasabanın merkezini kontrol ettiği aktarıldı.
 2. ZDH kapsamında TSK destekli ÖSO, Afrin kuzey doğusunda bulunan Şaran kasabasında YPG’ye karşı önemli ilerlemeler kaydetti.
 3. Doğu Guta’da Esed rejimi ve yanlısı milisler, büyük kayıp vererek muhalefet karşı ilerleyebildi.
 4. Esed rejiminin Doğu Guta’da hava bombardımanında napalm kullandığı iddia edildi.

4 Mart 2018

 1. ZDH kapsamında Bülbül ve Racu ardından, TSK destekli ÖSO, Şehy Hadid kasabanın merkezini ele geçirdi.
 2. ZDH kapsamında TSK destekli ÖSO birlikleri, Şaran bölgesinde iki tane köy YPG’den aldı.
 3. TSK’nin yaptığı açıklamada ZDH başlamasından bu yana 2668 terörist etkisiz hale getirildiği ifade edildi.
 4. Doğu Guta’da Esed rejiminin kaydettiği ilerlemeden sonra kuşatılmış bölgenin içinde iç göç hareketi yaşanmaya başlandığı bildirildi.

Geçtiğimiz haftada Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında önemli ilerlemeler kaydedildi. Şiddetli çatışmaların ardından TSK destekli ÖSO birlikleri Afrin batısında bulunan Şeyh Hadid ve Racu kasabalarının merkezlerini ele geçirdi, Cinderis kasabasının merkezi ise üç tarafından kuşatılmış oldu. İdlib’te ise, bir önceki haftada başlayan HTŞ ile Suriye Kurtuluş Cephesinin arasındaki çatışmalar devam etti, haftanın başında HTŞ, özellikle Batı Halep’ten Suriye Kurtuluş Cephesine karşı kayıp yaşasa da, haftanın sonuna doğru kaybettiği bazı noktaları yeniden kontrol etti. Doğu Guta’da ise Birleşmiş Milletlerin Güvenlik Konseyinin 24 Şubat 2018 tarihinde aldığı ateşkes kararına rağmen hem Rus hem de Esed rejiminin hava güçlerinin bombardımanının devam ettiği ve siviller nezdinde can kaybının onlarca olduğu kaydedildi. Geçtiğimiz haftada, Esed rejimi kuşatılmış Doğu Guta’da bulunan muhalefete karşı büyük hız  vererek önemli ilerlemeler kaydetti. Bu bağlamda Doğu Guta’da yaşanan çatışmalar ve düzenlenen saldırılar neticesinde, bölgenin içinde iç göç hareketi yaşandığı ve insani durumun kötüleştiği rapor edildi.

PAYLAŞ
mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.