Saha Raporu [19-25 Şubat 2018]

19 Şubat 2018

 1. Zeytin Dalı Hareketi ZDH kapsamında TSK destekli ÖSO, Afrin’in batı ve kuzey tarafında on tane köy ve stratejik tepe ele geçirdi.
 2. Hamuriye, Sakbe ve doğu Guta’da diğer meskun mahallelerinin Esad rejimi tarafından yoğun bombardımanla hedef alınmasının neticesinde 70’a yakın kişinin hayatını kaybettiği ve onlarca yaralı olduğu aktarıldı.
 3. Esad rejimine yakın medya kaynakları gelecek saatlerde Halk Güçleri olarak adlandırdığı milis grubu Afrin’e gireceğini iddia etti.
 4. Esed rejiminin Cisr Eş-Şuğur’a yönelik düzenlediği bombardımanda ölü ve yaralıların olduğu söylendi.

20 Şubat 2018

 1. ZDH kapsamında TSK ve destekli ÖSO YPG örgütünden 9 köy daha ele geçirdi. Özellikle Afrin’ın kuzey tarafında yer alan ilerlemelerin sonunda daha önce muhalefetin eline geçen kuzey Afrin sınır hattı Azaz bölgesi ile bağlandı.
 2. TSK’nin bombardımanının ardından Esad rejiminin Afrin’e gönderdiği milisler çekilmek zorunda kaldı.
 3. Esad rejimin Doğu Guta’ya yönelik düzenlediği saldırılar devam ediyor, son 48 saatte düzenlediği saldırılarda 167 sivil öldüğü rapor edildi.
 4. Suriye Kurtuluş Cephesinin çatısı altında bulunan Nurettin Zengi Hareketi ve HTŞ Halep batısında diğer tarafı saldırılar düzenlemekle suçladı.

21 Şubat 2018

 1. Racu batısında TSK destekli ÖSO birlikleri YPG militanlarından Karababa ve Uverkan köylerini ve bir stratejik tepeyi ele geçirerek Afrin batı sınır hattında YPG unsurlarından temizlenen iki bölgeyi birleştirdi.
 2. Dera batısında meydana gelen patlamadan dolayı üç ÖSO savaşçısı hayatını kaybettiği aktarıldı.
 3. İdlib’te HTŞ ile yeni kurulan Suriye Kurtuluş Cephesi arasında çatışmalar devam etti, Suriye Kurtuluş Cephesi İdlib’in güneyinde birçok noktayı HTŞ’den ele geçirdiği bildirdi.
 4. Esad rejiminin güçleri Dera’da muhalefetin bölgelerine yönelik düzenlediği saldırılarda bir kadının hayatını kaybettiği ve 10 kişinin yaralandığı rapor edildi.

22 Şubat 2018

 1. ZDH kapsamında TSK destekli ÖSO, Racu ve Bülbül kasabalarında YPG’ye karşı ilerlemeler kaydetti.
 2. YPG’e ait Afrin güneydoğusundan şehre varmaya çalışan 30-40 araçtan oluşan ve içinde teröristler ile silah ve mühimmat taşıyan konvoy TSK tarafından hedef alındı.
 3. Doğu Guta’da Esad rejiminin düzenlediği saldırılarda 42 kişi hayatını kaybettiği rapor edildi.
 4. YPG militanları, Halep’te kontrol ettiği Şeyh Maksud ve Bustan el Paşa mahallelerini Esad rejimine devrettiği iddia edildi.

23 Şubat 2018

 1. ZDH kapsamında TSK destekli ÖSO Afrin’ın batısında Racu ve Cenderis bölgelerinde iki tane köy YPG’den ele geçirdi.
 2. İdlib eyaletinin birçok yerinde Esad rejiminin Doğu Guta hamlesine karşı protestolar düzenlendi.
 3. Kuzey Lazkiye’de muhalif gruplar, Esad rejiminin mevzilerini füzelerle saldırdığı bildirildi.
 4. YPG, elinde bulunan Tel Rıfat beldesi Esad rejimine teslim ettiği öne sürüldü.

24 Şubat 2018

 1. ZDH kapsamanda TSK destekli ÖSO birlikleri, Cinderis beldensinin yakınlarında iki tane köy ele geçirerek Cinderis’i üç taraftan kuşatma altında aldı.
 2. Genelkurmay Başkanlığınca yapılan açıklamada Zeytin Dalı Harekatı’nın başlangıcından itibaren 1931 terörist etkisiz hale getirildiği ifade edildi.
 3. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Suriye’de bir ay “insani ateşkes” kararı aldı.
 4. HTŞ ile Suriye Kurtuluş Cephesi arasında devam eden çatışmalar, Bab El-Hava sınır kapısı etrafına kadar ilerledi.

25 Şubat 2018

 1. ZDH kapsamanda TSK destekli ÖSO birlikleri, Afrin’in batı kuzeyinde önemli ilerlemeler kaydedip YPG’den 10 tane köy aldı, böylelikle Racu bölgesi Bülbül bölgesine bağlanmış oldu.
 2. Terör örgütü PYD’nın kırmızı bültenle aranan eski eş başkanı Salih Müslim, Çekya’nın başkenti Prag’da yakalandı.
 3. Uluslararası Koalisyona ait düşünülen uçakların, Deyr Ez-Zor doğusunda bir mülteci kampını bombalamasında 17 sivil hayatını kaybettiği bildirildi.

Saha Raporu [19-25 Şubat 2018]
Saha Raporu [19-25 Şubat 2018]
Geçtiğimiz haftada ikinci ayına giren Zeytin Dalı Hareketi emin adımlarla devam ederken, Doğu Guta’da Esed rejiminin düzenlediği saldırılar devam etti. İdlib’te ise, HTŞ ile yeni kurulan Suriye Kurtuluş Cephesi arasında çatışmalar şiddetlendi. ZDH kapsamında TSK destekli ÖSO birlikleri, Afrin’in batı ve kuzey cephesinde önemli ilerlemeler kaydederek Hatay-Afrin sınır hattının büyük bir kısmını YPG’den temizledi. Afrin merkezinden sonra Afrin bölgesinin en kalabalık kasabası olan Cenderis üç tarafından kuşatılmış oldu. Operasyonun başlamasından bu yanan yaklaşık 2 bin teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. Doğu Guta’da ise, Esed rejiminin düzenlediği saldırılar aralıksız devam etti. Astana anlaşmalarında “Gerginliği Azaltma Bölgesi” ilan edilmesine rağmen Rusya’nın garantörlüğünü üstlendiği Esed rejimi, 5 senedir kuşatılan bölgeye geçen hafta saldırıları artırdı. Haftanın sürecinde yaklaşık 500 kişinin hayatını kaybettiği rapor edildi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Suriye’de bir ay “insani ateşkes” kararına rağmen Esed rejiminin ihlalleri ve saldırıları devam etti. Öte yandan, HTŞ ile bir önceki hafta kurulan Suriye Kurtuluş Cephesi arasındaki çatışmalar şiddetlendi. Çatışmaların neticesinde Nurettin Zengi ile Ahrar’üş Şam’dan oluşan Suriye Kurtuluş Cephesi batı Halep ve güney İdlib bölgelerinde HTŞ’ye karşı ilerlemeler kaydettiği görülüyor.

 

PAYLAŞ
mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.