Saha Raporu [12-18 Şubat 2018]

12 Şubat 2018

 1. Zeytin Dalı Hareketi kapsamında, TSK destekli ÖSO Afrin batısında bulunan Cinderis bölgesinde bir köy ve stratejik tepe YPG’den ele geçirdi.
 2. Deyr Ez Zor’un güney doğusunda SDG-YPG ile DAEŞ militanları arasında çatışmalar yaşandı. DAEŞ, SDG-YPG’nin 14 militanı öldürüldüğünü öne sürdü.
 3. Muhalif güçler, Dara’da Hizbullah’a ait bir askeri mevkiiyi hedef aldığını duyurdu.
 4. Suriye’nin güney batısında Kuneytra eyaletinde meydana gelen patlamada birkaç ÖSO mensubunun hayatını kaybettiği bildirildi.

13 Şubat 2018

 1. ZDH kapsamında çatışmalar hem Afrin’in kuzeyindeki Bülbül kasabasında hem de doğusunda bulunan Cinderis kasabasında devam etti.
 2. Esed rejimin açtığı koridorla İdlib’e geçip muhalefete karşı savaşan DAEŞ militanları çatışmalardan sonra muhalefete teslim oldular.
 3. Yerel kaynakların haberine göre, ABD’nın SDG-YPG’ye gönderdiği yeni silah konvoyu Irak-Suriye sınırını geçip Haseke’ye ulaştı.
 4. Esed rejiminin Doğu Guta’da saldırıları devam ederken, muhalif unsurları Esed rejiminin militanlarını konuşlandırdığı bir noktaya saldırdığı duyurdu.

14 Şubat 2018

 1. ZDH kapsamında TSK destekli ÖSO Afrin’in batısında bulunan Racu belgesinde ilerleyerek bir köy daha YPG’dan ele geçirdi.
 2. Astana sürecinin çatışmazlık bölgelerinin uygulaması kapsamında Doğu İdlib’te iki noktada konuşlanan TSK, yeni bir gözlem noktası kurmak için keşif faaliyeti yapmak üzere İdlib’e girdiği iddia edildi.
 3. Ebu Kemal yakınlarında bulunan Garanic köyünde SDG-YPG militanlarına karşı protesto düzenleyen insanlara karşı SDG-YPG militanları tarafından ateş açıldığı, bir çocuk ve bir kadın hayatını kaybettiği rapor edildi.
 4. Şam güneyinde bulunan Yarmuk mülteci kampındaki DAEŞ militanları muhalefetin kontrol ettiği bölgeye saldırıya geçti.

15 Şubat 2018

 1. ZDH kapsamında TSK destekli ÖSO grupları önemli ilerlemeler kaydederek 7 köy YPG’den ele geçirdi.
 2. HTŞ, Nurettin Zengi Hareketinin Ebu Aymen El-Masri adlı HTŞ liderinin arabasına ateş açarak öldürmekle suçladı, Zengi ise olayın yanlışlıkla olduğunu söyledi.
 3. Reuters Haber Ajansının yaptığı habere göre, Rus özel bir askeri şirkette çalışan yaklaşık 300 asker Suriye’de son hafta öldürüldü ya da yaralandı.
 4. Yerel kayanların haberine göre, SDG-YPG ile DAEŞ arasında Rakka ve Tabak savaşı sırasında arabuluculuk yapan Avukat İbrahim Salame Tabaka’daki evine baskın düzenleyen militanlar tarafından öldürüldü.

16 Şubat 2018

 1. TSK destekli ÖSO, Afrin batısında bulunan Racu kasabasındaki YPG’den kurtardığı bölgedeki mevzilerini tahkim etti.
 2. Dara’da DAEŞ’e bağlı Halit Bin Velit ordusu muhalefete karşı düzenlediği saldırıda dört muhalif unsuru yaralandı.
 3. Rus hava güçlerinin İdlib ve Kuzey Hama’da muhalefetin bölgelerine karşı sorti düzenlediği bildirildi.
 4. Esed rejimi Cisr Eş Şuğur beldesini bombalaması neticesinde iki kişinin hayatını kaybettiği aktarıldı.

17 Şubat 2018

 1. Halep’te YPG ile Esed rejimi arasında müzakereler devam ettiği bildirildi.
 2. Şam güneyinde bulunan Yarmuk kampında DAEŞ militanlarının muhalefetten bazı noktaları ele geçirdiği iddia edildi.
 3. Dara’da, arabasını hedef alan patlama sonucunda bir ÖSO liderinin yaralandığı aktarıldı.
 4. TSK yaptığı açıklamaya göre, ZDH başlamasından bu yana toplam olarak 1595 terörist etkisiz hale getirildi

18 Şubat 2018

 1. ZDH kapsamında TSK destekli ÖSO grupları Afrin batısında 3 köy YPG’den kurtardı.
 2. Ahrar’üş Şam ve Nurettin Zengi Hareketi Suriye Kurtuluş Cephesi adı altında birleştiğini duyurdu.
 3. Kamişli’de meydana gelen bombalı araç saldırısı neticesinde 4 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
 4. Esed rejimin Doğu Guta’da düzenlediği yoğun bombardıman neticesinde onlarca ölü ve yaralı olduğu aktarıldı

Saha Raporu [12-18 Şubat 2018]
Saha Raporu [12-18 Şubat 2018]
Geçtiğimiz haftada Zeytin Dalı Harekatı temkinli bir şekilde devam ederken, gerilmeye başlayan YPG militanları Afrin’i Esed rejimine devretmek için müzakereler yapmaya  başladığı iddia edildi. TSK destekli ÖSO birlikleri özellikle kuzey ve batı taraflarında önemli ilerlemeler kaydetti. Haftanın sonuna doğru TSK’nın açıklamasına göre harekatının başlamasından bu yana toplam olarak 1614 terörist etkisiz hale getirildi. Öte yandan, Astana sürecinin çatışmazlık bölgelerinin uygulaması kapsamında Doğu İdlib’te iki noktada konuşlanan TSK, yeni bir gözlem noktası kurmak için keşif faaliyeti yapmak üzere İdlib’e girdiği iddia edildi. Doğu İdlib’te TSK’nın konuşlandırılmasının neticesinde bölgede Rus ve Esed rejimi hava saldırılarının azaldığı, dolayısıyla Sarakib beldesinde okulların yeniden açıldığı bildirildi. İdlib’te başka önemli gelişme, Ahrar’üş Şam ve Nurettin Zengi Hareketi’nin Suriye Kurtuluş Cephesi adı altında birleşmesi oldu. Suriye’nin doğusunda ise, Ebu Kemal yakınlarında bulunan Garanic köyünde SDG-YPG militanlarına karşı protesto düzenleyen insanlara karşı SDG-YPG militanları tarafından ateş açıldığı, bir çocuk ve bir kadın hayatını kaybettiği rapor edildi. Bir önceki haftalarda olduğu gibi Esed rejimi Doğu Guta’ya yönelik bombardımanı yoğun bir şekilde devam etti, rapor edilen rakamlara göre bölgede sadece geçen haftada yüzlerce ölü ve yararlı olduğu yönünde.

PAYLAŞ
mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.