Saha Raporu [29 Ocak- 4 Şubat 2018]

29 Ocak 2018

 1. Zeytin Dalı Harekâtı (ZDH)’nın 10. gününde çeşitli cephelerde çatışmalar devam etti. Gece boyunca gerçekleştirilen hava harekatında, PKK/YPG’ye ait 44 hedef imha edildi.
 2. ZDH kapsamında Afrin batısında bulunana Racu bölgesinde terör örgütlerine karşı ilerlemeler kaydedildi.
 3. Son 24 saat içeresinde Esad rejimi tarafından yapılan sortilerde İdlib’te 33 sivil’in hayatını kaybettiği bildirildi.
 4. Deyr ez-Zor’da DAEŞ örgütün bıraktığı bombanın patlaması sonucunda 4 çocuk hayatını kaybetti.

30 Ocak 2018

 1. Rusya’nın öncülüğünde Soçi şehrinde ‘Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ düzenlendi. Kongrenin sonunda anayasa komisyonu oluşturulma kararı duyuruldu.
 2. ZDH kapsamında Afrin bölgesine TSK tarafından havadan broşürler atıldı.
 3. ZDH kapsamında TSK destekli ÖSO, YPG’den iki köy ele geçirdi.
 4. Esed rejimi savaş uçakları İdlib’te Aryha beldesinin pazar yerini hedef aldı, saldırıda 15 sivil hayatını kaybettiği rapor edildi.

31 Ocak 2018

 1. ZDH kapsamında PKK/YPG terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 22 hedef imha edildi
 2. ZDH kapsamında TSK destekli ÖSO çatışmalarda YPG militanlarından bir uçaksavar ele geçirdiği duyuruldu.
 3. Fırat’ın batısında, PKK/YPG Tel Abyad ve Rasulayn bölgelerine Kandil’den takviye getirdiği, gelen militanların sınır hattında bulunan bazı evleri boşaltıp konuşlandığı iddia edildi.
 4. Dera’da HTŞ militanları DAEŞ’e bağlı bir hücrenin üyelerine idam cezası uyguladığını duyurdu.

1 Şubat 2018

 1. ZDH kapsamında Bülbül kasabasının kurtarıldığı ve 24 terör örgütü militanının etkisiz hale getirildiği ifade edildi.
 2. Cinderes bölgesinin merkezinde ve Bülbül bölgesindeki Kotanlı ve Kurikul köylerinde terör örgütlerinin mevzileri hedef alındı.
 3. Ebu Zuhur hava üssünde kontrolü sağlayan Esad rejimi ve yanlısı milisler, Ebu Zuhur’un batısında muhalefete karşı ilerlemeye çalışıyor.
 4. Esad rejiminin doğu İdlib’te düzenlediği hava saldırılarında 27 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

2 Şubat 2018

 1. ZDH kapsamında Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava harekâtı ile terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 14 hedef imha edildi.
 2. Esed rejimi Doğu Guta’da 100’den fazla saldırı ve sorti düzenledi.
 3. Esed rejimi Hama doğusunda varlık gösteren DAEŞ militanlarına karşı operasyon başlattı.
 4. SDG-YPG’nin, Deyr ez-Zor bölgesinde zorunla asker alma uygulamalarını hızlandırdığı aktarıldı.

3 Şubat 2018

 1. TSK, harekatından başlangıcından bu yana 13 askerin şehit olduğu, 57 askerin de yaralandığını duyurdu. Yaralıların hayati tehlikesi olmadığı belirtildi.
 2. Afrin’in kuzeydoğusu Şeyh Horoz bölgesinde terör örgütleri mensuplarınca gerçekleştirilen saldırı neticesinde bir tank isabet aldı.
 3. Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’nin İdlib bölgesinde bir savaş uçağının düşürüldüğünü, paraşütle atlayan pilotun ise hayatını kaybettiğini açıkladı.
 4. HTŞ, İdlib’e saldıran Rus savaş uçağının düşürülmesini üstlendi.

4 Şubat 2018

 1. ZDH kapsamında TSK destekli ÖSO güçleri, Afrin batısında bulunan Haci Bilal köyünü ele geçirdi.
 2. ZDH kapsamında 3 terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi. Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 935 oldu.
 3. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, “Harekat başladığından bu yana çok sayıda roket saldırısı neticesinde Hatay ve Kilis illerimizde bulunan 4 vatandaşımız şehit olmuş, 90 kişi de yaralanmıştır’ dedi.
 4. Uçağı düşürülmesinin ardından Rus hava güçleri İdlib bölgesini yoğun bir biçimde bombaladı.

Saha Raporu [29 Ocak- 4 Şubat 2018]
Saha Raporu [29 Ocak- 4 Şubat 2018]
Geçtiğimiz haftada Zeytin Dalı Harekatı (ZDH), temkinli bir şekilde devam etti. ZDH kapsamında bir önceki günlerde özellikle Bursaya dağın etrafında teröristlerden arındırma ve tünel ortaya çıkartma faaliyetleri devam ederken, Afrin’in kuzeyinde Bülbül kasabanın merkezi kontrol edildi. Afrin batısında Racu bölgesinde ise ilerlemeler devam etti. Haftanın sonuna doğru, Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 935 oldu. PKK/YPG terör örgütü ise zaman zaman Kilis ve Hatay’da meskun mahallerde füze saldırısında bulundu. Düzenlenen roket saldırısı neticesinde Hatay ve Kilis illerinde bulunan 4 vatandaş şehit oldu. Öte yandan, Esed rejimi Doğu Guta’da sorti ve bombardıman düzenlemeye devam etti, saldırılarda çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği rapor edildi. İdlib’te ise, Ebu Zuhur hava üssünün kontrolünü sağlayan Esed rejimi ve yanlısı milisler, Ebu Zuhur batısında muhalefete karşı ilerlemeye çalıştı. Yapılan operasyona hava desteği sağalamaya çalışan bir Rus uçağın düşürülmesi, haftanın en kritik gelişmesi oldu. İdlib bölgesinde düşürülen uçak, paraşütle atlayan pilotunun ise hayatını kaybettiği saldırı HTŞ tarafından üstlendi. Rus Hava Güçleri ise, İdlib bölgesinde yoğun bir bombardıman düzenlenerek intikamını sivillerden almaya çalıştığı yorumlandı.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.