Saha Raporu [22-28 Ocak 2018]

22 Ocak 2018

 1. Zeytin Dalı Hareketi’nin (ZDH) 3. gününde Afrin’in kuzeyinde ve batısında yapılan sızmaların genişletildiği ve Afrin’in doğusundaki Burseya dağına yönelik de operasyon başlatıldığı bildirildi.
 2. Suriye’nin Afrin bölgesindeki terör örgütü PYD/YPG mensuplarınca Hatay’ın Kırıkhan ilçesine düzenlenen saldırıda 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.
 3. Esed rejimi Doğu Guta’da düzenlediği saldırıda kimyasal silah kullandığı iddia edildi.
 4. Bir bölümü Esed rejiminin eline geçen Ebu Zuhur havaalanında Esed rejimi güçleri ile muhalif güçler arasında çatışmalar devam ediyor

23 Ocak 2018

 1. ZDH dördüncü gününde TSK ve muzahir güçler, Cinderis beldesinin batısında bulunan Hamam köyünü ele geçirdi.
 2. ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen başkanlığındaki heyet, Suriye ve adli iş birliği gibi konularda görüşmelerde bulunmak üzere Ankara’ya geldi.
 3. Azez kuzey batısında bulunan Barsaya dağında TSK destekli ÖSO ile PKK-YPG güçleri arasında çatışmalar devam etti.
 4. Esed rejiminin İdlib Sarakib beldesinde düzenlediği saldırıda küme bombaları kullandığı iddia edildi.

24 Ocak 2015

 1. ZDH beşinci gününde, Afrin’in batısında belirlenen terör hedefleri, gece boyunca aralıklarla tanklarla vurulurken harekatta yerli üretim taarruz helikopteri T-129 ATAK da ilk kez görev yaptı.
 2. Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘4 gün içerisinde 268 kişi etkisiz hale getirildi. Bunların kökünü kazıyacağız’ değerlendirmesinde bulundu.
 3. YPG güçleri, Rakka kuzeyinde yer alan Ayn İsa beldesinde bulunan mülteci kampına baskın yaparak zorunlu askerliğe götürmek üzere birçok genci tutukladığı bildirildi.
 4. Esed rejiminin İdlib batısında düzenlediği saldırıda 8 kişi hayatını kaybetti.

25 Ocak 2018

 1. ZDH operasyonunun altınca gününde Racu beldesinin yakınlarında bulunan stratejik tepeler ele geçirildi, böylelikle Racu-Afrin yolu TSK ve muzahir gruplarının ateş menziline girdiği bildirildi.
 2. Harekat kapsamında TSK ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensupları tarafından Afrin kırsalında 7 terörist yakalandı.
 3. DAEŞ militanları Deyr Ez Zor’da El-Mayadeen ile Ebu kemal hattı arasında bulunan rejim mevzilerine saldırdı.
 4. YPG Deyr Ez Zor’da bulunan militanlarının büyük bir kısmını çekip Menbiç’te konuşlandırdığı iddia edildi.

26 Ocak 2018

 1. ZDH operasyonun yedinci gününde TSK’nın ve muzahir güçlerinin ilerlemesi Afrin kuzeyinde bulunan Bülbül kasabasında temerküz ettiği görülüyor.
 2. HTŞ askeri komutanı Atayallah bugün Doğu Halep’te uğradığı suikast ile öldürüldüğü bildirildi.
 3. Deyr Ez Zor’da Ebu Kemal kuzeyinde Esed rejimi güçleri ile DAEŞ güçleri arasında çatışmalar yaşandı.
 4. Ebu Zurhur havaalanın kontrolünü sağlayan Esed rejimi güçleri doğuya doğru ilerleyerek Ebu Zuhur beldesini almaya çalıştığı görülüyor.

27 Ocak 2018

 1. Afrin batısında bulunan Racu bölgesindeki stratejik tepelerin kontrolü sağlandı.
 2. ZDH’ında iki asker şehit oldu 11 ise de yaralandı. Daha önceki 3 şehitle birlikte TSK’nın şehit sayısı 5’e yükseldi
 3. ZDH kapsamında 53 terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi. Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 447 oldu.
 4. Deyr Ez Zor’un doğusunda SDG-YPG ile Daeş arasında çatışmalar yaşandığı bölgede düzenlenen sortide 30 sivil hayatını kaybettiği aktarıldı.

28 Ocak 2018

 1. ZDH kapsamında stratejik Bursaya dağı ele geçirildi.
 2. PKK-YPG, saflarında savaşan bir kadın militanı Afrin batısında bir intihar saldırısında bulunduğu iddia etti.
 3. Esed rejimin Doğu Guta’da düzenlediği bombardımanda 5 sivil hayatını kaybettiği bildirildi.
 4. TSK ve TSK destekli ÖSO, PKK-YPG militanlarına karşı Afrin’in batısında birkaç yerde ilerleme kaydetti.

TSK tarafından hudutlar ile bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ üyesi teröristleri etkisiz hale getirmek, bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak amacıyla geçtiğimiz haftada, 20 Ocak Cumartesi günü başlatılan Zeytin Dalı Harekatı ZDH başarıyla devam etmekte. TSK ve TSK destekli ÖSO güçler birçok cephede PKK-YPG mevkilerine saldırı düzenleyerek önemli ilerlemeler kaydedildi, haftanın sonuna doğru yaklaşık 500 PKK-YPG militanı etkisiz hale getirildi. Afrin’in batısında Racu bölgesinin etrafında bulunan stratejik tepelerin kontrolünü sağlanırken, Cendiris kasabasının batısında bulunan Hamam köyü YPG militanlarından alındı. Afrin’in kuzey hattında ise sabit adımlarla ilerlemeye devam edildi. Haftanın en stratejik ilerlemesi Azaz’ın yakınlarında bulunan Bursaya dağı kontrol edilmesi oldu. Bu ilerlemelerin ardından TSK ve TSK destekli ÖSO, daha hızlı bir şekilde YPG militanlarına karşı ilerlemesi bekleniyor. Büyük kayıplara uğrayan PKK-YPG Deyr Ez Zor’da bulunan militanları Menbiç bölgesine kaydırdığı bildirildi. İdlib’te ise, Ebu Zuhur havaalanını kontrol eden Esed rejimi güçleri, doğuya doğru ilerlemeye devam ederek Ebu Zuhur beldesini almaya çalıştığı anlaşılıyor. Bir sonraki adımı ise Sarakib’a doğru olacağı beklenebilir. Doğu Guta’da Esed rejimin saldırıları azalsa da, ateşkes anlaşmasına rağmen devam etti. Deyr Ez Zor’un güney doğusunda dar bir alanda sıkışmış Daeş militanları zaman zaman Esed rejimi güçlerine karşı saldırı düzenliyor. ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon destekli SDG-YPG militanları ise haftalardır Daeş’e karşı dikkate değer bir hamle yapmadı.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.