Ana sayfa Haritalar Rejim güçleri Ebu Zuhur’a doğru ilerliyor

Rejim güçleri Ebu Zuhur’a doğru ilerliyor

Rejim güçleri Ebu Zuhur ‘a doğru ilerliyor
Rejim güçleri Ebu Zuhur'a doğru ilerliyor
Yakınlaştırmak için tıklayın

Esad rejimi ve rejim yanlısı milislerin Hama’dan başlayan operasyonları sonucu İdlib’in güneyinde Ebu Zuhur Havalimanı’na doğru yaklaştılar. Bir kaç gün içerisinde bir çok beldeyi ele geçiren rejim ve rejim yanlısı milislerin tren hattı üzerinden ilerleyerek Ebu Zuhur Havalimanı’na ulaşmayı hedeflemekte. Stratejik Ebu Dali beldesini ele geçirmesi sonrasında hızla ilerleyen rejim ve rejim yanlısı milisler, stratejik öneme sahip Sincar beldesini ele geçirdi. Çatışma hattı Ebu Zuhur Havalimanı’na 16km uzaklığında bulunmakta.

Diğer yandan Suriyeli muhalifler arasında önemli sorunlar olduğu görülmekte. Nureddin Zengi, Feylak uş Şam, Ahrar uş Şam ve Türkistan İslam Partisinin takviye birliklerine rağmen, rejimin bölgedeki ilerlemesi durdurulamıyor. HTŞ ise rejimin ilerlemesi sonrasında üst düzey askeri toplantı gerçekleştirerek, rejimi durdurmaya yönelik planlar yapmakta. Fakat rejimin hızlı ilerlemesi sonucunda bir çok Suriyeli muhalif grupların liderleri ve medya organları HTŞ’yi rejim karşısında çatışmadan geri çekilmekle suçladı. Bazı hesaplar HTŞ’yi ihanet ile suçlarken, diğer yandan Ahrar uş Şam yayınladığı ‘Genel Seferberlik’ ilanında HTŞ’yi çaldığı silahları geri vermemekle ve hapsettiği mahkumları serbest bırakmamakla suçluyor. Ayrıca Ahrar uş Şam’ın bildirisinde HTŞ’yi sahadaki kayıplardan sorumlu tutulmakta.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.