Saha raporu [25-31 Aralık 2017]

25 Aralık 2017

 1. Suriye İnsan Hakları Ağı’nın açıkladığı rakamlara göre, Esed rejimi Temmuz 2012’den bu yanan 70 bin varil bombası kullandığını kaydetti.
 2. Esad rejimi Doğu İdlib’teki muhalefetin kontrol ettiği beldeleri bombaladı, iki kadın ve bir çocuk hayatını kaybetti, bölgeden göç hareketi yaşandığı bildirildi.
 3. Batı Guta’da Beyt Cen beldesinde kuşatma altında bulunan muhalifler bölgeden tahliye edilmeleri için Esad rejimi ile bir anlaşmaya vardıklarını öne sürüldü.
 4. Muhalefetin Astana delegasyonu, YPG’nin terör örgütleri listesine eklenmesini taleb etti.

26 Aralık 2017

 1. Ahrar uş Şam, Doğu Hama cephesinde Esed rejimine ait L-39 modelli bir uçak düşürdü.
 2. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya’nın Suriye’deki iki askeri üssünde kalıcı olmaya yönelik çalışmalara başlanıldığını söyledi.
 3. SDG-YPG güçleri Deyr Ez Zor’un doğusunda DAEŞ’ten iki köy aldığını iddia etti.
 4. Aralarında askeri grupların da bulunduğu Suriye muhalif gruplarının yayımladığı bildiride Soçi konferansına karşı olduklarını açıkladı.

27 Aralık 2017

 1. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tunus ziyareti sırasında, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad için ‘Devlet terörü estirmiş bir teröristtir. Suriye’de huzur yok ve Esed ile de bu huzur oraya gelmez’ dedi.
 2. YPG’ye yakın kaynaklar Rakka ve Deyr Ez Zor eyaletlerinde ‘Kuzey Suriye Ordusu’ kurulduğunu duyurdu.
 3. Feylak El-Rahman, Esad rejiminin Doğu Guta’da kullandığı bir tüneli havaya uçurduğunu duyurdu.
 4. ÖSO savaşçıları, SDG’nin dört militanını Menbiç’te yakaladığını öne sürüldü.

28 Aralık 2017

 1. Yoğun hava desteği alan Esad rejimi güçleri Kuzey Hama cephesinde muhalefete karşı ilerleyip Ebu Dali köyüne ulaştı.
 2. Deyr Ez Zor’un doğusunda DAEŞ ile çatışan SDG-YPG güçleri sınırlı ilerlemeler kaydetti.
 3. ABD tarafından SDG-YPG’ye yeni silah teslimatı yapıldığı iddia edildi.
 4. TSK, Afrin’in güneyinde bulunan YPG mevkilerini hedef aldı.

29 Aralık 2017

 1. Menbiç’te meydana gelen patlamada iki asayiş militanının öldürüldüğü bildirildi.
 2. Yapılan anlaşmanın gereği Batı Guta’da bulunan Beyt Cen beldesinden muhalif unsurların İdlib’e ve Dera’ya tahliyesine başlanıldı.
 3. Kuzey Hama’da Esad rejimi ile muhalif güçleri arasında yaşanan şiddetli çatışmalar neticesinde son 24 saatte 19’u sivil 66 kişinin hayatını kaybettiği aktarıldı.
 4. ABD, bir DAEŞ lideri tutuklamak için Hasake’de Suriye-Irak sınırına hava indirme operasyonu gerçekleştirdi.

30 Aralık 2017

 1. Güney İdlib’te muhalefetin karşı saldırısı neticesinde son günlerde rejimin eline geçen Tel Sekik beldesini tekrar geri alsa da, rejim güçleri genel olarak ilerledi.
 2. Dera’nın doğusunda Karak köyün yakınlarında meydana gelen ve ÖSO birlikleri hedef alan patlamada 4 kişi hayatını kaybettiği bildirildi.
 3. Doğu Guta’da rejim güçleri ile muhalefet arasında Harasta mahallesinde şiddetli çatışmalar devam etti, rejim güçleri kuşatılmış bölgeyi bombaladı.
 4. Muhalif Geçici Hükümeti Azez’da yaptığı toplantının ardından ‘Suriye Milli Ordusu’ kurulmasını duyurdu.

31 Aralık 2017

 1. Esad rejime ait bir helikopter kuzey Hama’da düştüğü öne sürüldü.
 2. Rusya ve Esad rejimin hava güçleri İdlib’in güney doğu bölgesini yoğun bir şekilde bombalamalarının ardından bölgeden göç dalgaları yeniden başladı.
 3. Doğu Guta’da Esad rejimin saldırıların neticesinde 15 sivilin hayatını kaybettiği aktarıldı.
 4. Muhalif güçler Harasta’da bulunan Mekanize Birlik Üssü’ne karşı saldırı geçti.

 

2017 yılının son haftasında Suriye’deki çatışmalar, siyasi çözüm arayışlarına rağmen kanlı bir şekilde devam etti. 30 Aralık 2016 tarihinde Türkiye ve Rusya öncülüğünde açıklanan ateşkes ve akabinde başlatılan Astana sürece 2017 yılında devam ederek çatışmazlık bölgeleri uygulamasıyla siviller için ümit vadetse de, Esed rejiminin ve Rusya’nın ihlalleriyle bu ümitlerin sahadaki karşılığı çok olmadı. Rusya’nın öncülüğünde düzenlenmesi beklenen ‘Soçi Konferansı’nın tartışmaları geçen hafta devam ederken, muhalif güçlerinin büyük bir kısmı konferansa karşı olduklarını beyan etti. İdlib’te açıklanan çatışmazlık bölgesine rağmen Esad rejimi ve yanlısı milisler kuzey Hama ve Güney Halep cephelerinde muhalefete karşı ilerlemeye çalışıyor. Geçtiğimiz haftada Esad rejimi ve yanlısı milisler büyük kayıp vererek kuzey Hama cephesinde bazı ilerlemeler kaydetti. İddialara göre Esad rejimin ve İran’ın son hedefi Ebu Zuhur hava üssünü kontrol etmek. Doğu Guta’da ise, bir önceki haftalarda olduğu gibi Esad rejimin bombardımanı ateşkes anlaşmasına rağmen devam ederek sivillerde büyük can kaybına neden oldu. Muhalefet ise, Harasta bölgesinde bulunan ve daha önce saldırıya geçtiği Mekanize Birlik Üssü’nü kuşatabildi. Batı Guta’da kuşatılmış muhalefet, stratejik Beyt Cen beldesinde tahliye etmeye zorunda kaldı. Böylelikle Esad rejimi, Batı Guta’daki kontrolünü daha da tahkim etti. Dera’da ise, zaman zaman meydana gelen ‘faili meçhul’ patlamalar ÖSO’yü hedef almaya devam ediyor. Deyr Ez Zor cephesinde, ABD’nın sağladığı hava destek ve cephaneye rağmen SDG-YPG DAEŞ militanlarına karşı sınırlı ilerlemeler kaydetti. Fırat’ın doğu yakasında dar bir alanda sıkışmış DAEŞ militanlarına karşı çatışmalar devam ederken, SDG-YPG bölgede varlığını güçlendiriyor. Son haftada Rakka ve Deyr Ez Zor eyaletlerinde YPG kontrolünde olacağı temin edilen ‘Kuzey Suriye Ordusu’ yapılanmasının kurulduğu duyuruldu.

 

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.