Ana sayfa Haritalar Güney İdlib’te son durum

Güney İdlib’te son durum

Güney İdlib’te son durum
Güney İdlib
Yakınlaştırmak için tıklayın

Esad rejimi ve rejim yanlısı milislerin Rus hava desteği ile Güney İdlib bölgesinde başlattığı operasyon kapsamında Kuzey Hama’da birçok beldeyi ele geçiren rejim güçleri, Güney İdlib ‘te de ilerlemektedir. Stratejik öneme sahip Ebu Dali beldesinden sonra Atsan ve diğer beldeleri ele geçiren rejim, son saldırı dalgasında 9 beldeyi ele geçirdi. Son saldırı dalgası iki ayrı hat üzerinden ilerlerken, birinci hat üzerinde 6, ikinci hat üzerinden 3 belde ele geçirildi. Böylelikle rejim güçleri iki hattı birleştirerek bir cephe haline getirdi. Esad rejimi ve rejim yanlısı milislerin bulundukları konumların kuzeyinde dağlık bölgelerin varlığı, muhtemelen doğu ve batı yönlerinde ilerleyeceklerini gösteriyor.

Suriyeli muhalifler ise rejim saldırıları karşısında gelen takviye birliklere rağmen dayanamadıkları ve günlerdir birçok beldeyi kaybettikleri görülüyor. Muhaliflerin resmi beyanatına göre, müşterek operasyon merkezi HTŞ’nin diğer gruplardan esir aldığı kişileri serbest bırakmaması ve çaldığı/el koyduğu silahları geri vermediğinden kurulamasada, cephe hatlarında bir türlü koordinasyonu sağlamaya yönelik adımlar atılmaya çalışılıyor.

 

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.