Ana sayfa Haritalar Rejim kuzey Hama’da ilerliyor

Rejim kuzey Hama’da ilerliyor

Rejim kuzey Hama’da ilerliyor

Rejim kuzey Hama'da ilerliyor
Yakınlaştırmak için tıklatın

Rejim ve rejim yanlısı milisler bugünkü operasyonlarında stratejik öneme sahip Ebu Dali beldesini ele geçirdi. Ayrıca Hamdaniyah, tren istasyonunu ve Marak dağını muhaliflerden alabildi. Kuzey Hama’da devam eden çatışmalarda, rejim ayrıca Atsan beldesine saldırılarını devam ettirmekte.

Evvelki gelişmeler:

Rejim’in sadırısı yoğun hava saldırıları ile desteklenirken, 27 Aralık’ta bir rejim Aero L-39 uçağı düşürülmüştü. Düşürülen uçağın pilotu muhaliflerce ölü olarak ele geçirildi. Pilotun cesedini HTŞ’nin savaşcıları ele geçirirken, uçağın düşürülmesini Ahrar uş Şam üstlendi. Manpads taşınabilir hava savunma füzesinin kullanımını gösteren video yayınlandı. Esad rejimin son saldırı dalgasında stratejik Ebu Dali beldesine ilaveten 6 ayrı yerleşim yeri ele geçirildi. ÖSO gruplarından Ceys el Ahrar ve Ahrar uş Şam’da destek kuvvetleri gönderdi. Gelen destek sonrasında karşı saldırıya geçen Suriyeli muhalifler, Ebu Dali ve bir kaç beldeyi geri aldı.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.