Ana sayfa Haritalar Kuzey Hama’da son durum

Kuzey Hama’da son durum

Kuzey Hama ‘da son durum – Suriye Gündemi
Kuzey Hama'da son durum
Yakınlaştırmak için tıklayın

Suriye’de DAEŞ ile rejime bağlı güçler arasında ülkenin doğusunda yaşanan çatışmalar dışında en ateşli iki cephe, Hama ’nın kuzey kırsalı ve Halep’in güney kırsalındaki Hanasır hattı. Bu iki cephe hattında rejim güçleri ve müttefikleriyle muhalifler arasında zaman zaman şiddetlenen çatışmalar, belli bölgelerin karşılıklı olarak el değiştirmesiyle devam ediyor.

Çatışmalar ara ara duraksama noktasına gelse de, rejim tarafının bu iki bölgede çok önceden askeri bir operasyona yönelik hazırlık yaptığı biliniyor. Rejimin bölgedeki rutini haline gelmiş olan karşı tarafın nabzını yoklamaya yönelik saldırı girişimleriyse durumu koruyor.

Rejim’in sadırısı yoğun hava saldırıları ile desteklenirken, 27 Aralık’ta bir rejim Aero L-39 uçağı düşürülmüştü. Düşürülen uçağın pilotu muhaliflerce ölü olarak ele geçirildi. Pilotun ölüsünü HTŞ’nin savaşcıları ele geçirirken, uçağın düşürülmesini Ahrar uş Şam üstlendi. Manpads taşınabilir hava savunma füzesinin kullanımını gösteren video yayınlandı. Esad rejimin son saldırı dalgasında stratejik Ebu Dali beldesine ilaveten 6 ayrı yerleşim yeri ele geçirildi. ÖSO grupların, Ceys el Ahrar ve Ahrar uş Şam’ın destek kuvvetleri gönderdi. Gelen destek sonrasında karşı saldırıya geçen Suriyeli muhalifler, Ebu Dali ve bir kaç beldeyi geri aldı.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.