Ana sayfa İnfografik Esad Rejimi’nin 2017 yılında kaybettiği hava araçları

Esad Rejimi’nin 2017 yılında kaybettiği hava araçları

Esad Rejimi’nin 2017 yılında kaybettiği hava araçları

Esad Rejimi’nin 2017 yılında kaybettiği hava araçları
Yakınlaştırmak için tıklayın

2017 senesi içerisinde Esed rejimine ait hava araçlarının bir kısmının teknik arıza nedeniyle ve hava savunma silahıyla vurularak kaybedildiği açıklandı. Bu hava araçlarının bir kısmı ise yerdeyken vuruldu. Vurulan uçaklardan SU-24 ve MIL MI – 28 Rusyanın hava araçlarıdır.

Birer tane Mil Mi-24, Su-24 ve Mil Mi-28, 2 tane Mig-21, 4 tane Mil Mi-17 ve 4 tane Mig-23, 8 tane Su-22 ve 9 tane Aero L-39 hava araçları etkisiz hale getirildi veya etkisiz hale geldi.

Eğitim uçağı: Eğitim uçağı, özellikle pilot ve mürettebatların uçuş eğitimini kolaylaştırmak için tasarlanmış bir uçaktır.

Bombardıman uçağı: Bu uçaklarda güçlü motorlar bulunmaktadır. Yapıları gereği diğer uçaklara nazaran daha yüksek kapasite ile bomba taşırlar

Avcı uçağı: Öncelikli görevi diğer savaş uçaklarını avlamak olan savaş uçağı. Avcı uçakları genellikle küçük, hafif, hızlı ve manevra kabiliyeti yüksek uçaklardır.

Çok amaçlı helikopter:  Çok amaçlı askeri helikopterler kara saldırı, hava saldırı, ulaştırma, tıbbi tahliye, komuta ve kontrol, ve asker taşıma gibi görevlerde kullanılabilmektedir.

Saldırı helikopteri: Saldırı helikopteri, düşman piyade ve zırhlı savaş araçları gibi karadaki hedefleri vurabilme kabiliyetine sahip bir silahlı helikopterdir. Asıl görevleri kara güçlerine yakın hava desteği sağlamaktadır.

Taşıma helikopteri: Gövde içinde asker, yük ya da mühimmat taşıyabilir.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.