Ana sayfa Haritalar Deyr ez Zor’da son durum

Deyr ez Zor’da son durum

Deyr ez Zor’da son durum

Deyr ez Zor'da son durum
Yakınlaştırmak için tıklayın

Deyr ez Zor’daki çatışmalar devam etmektedir. Fırat’ın batısında Rejim güçleri ile DAEŞ arasında yoğun çatışmalar sürerken, Fırat’ın doğusunda YPG ile DAEŞ arasında çatışmalar yaşanmaktadır. YPG ve Esed rejimin genel manada Fırat’ı aralarında sınır kabul edip birbirleriyle savaşmadıkları görülüyor. Petrol sahaları konusunda taraflar arasında gerilim yaşanmazken, anlaşmaya varıldığı rapor ediliyor.

YPG DAEŞ’a karşı son dönemde ilerleme kaydedip Irak sınırına ulaşması sonrasında, Irak ve Suriye arasındaki çöl bölgelerini DAEŞ’ten ele geçirmeye çalışmaktadır. Diğer taraftan Esed rejimi Fırat’ın batısındaki tüm yerleşkeleri DAEŞ’ten ele geçirmesi sonrasında, çölden saldıran DAEŞ militanlarına karşı geri çekilmiş ve bazı beldelerin kontrolünü kaybetmiştir. Ebu Kemal ile Mayadin arasında oluşturulan hattı kesen DAEŞ, Fırat’ın batısındaki çöl bölgeleriyle ikmal hattını tekrar sağlamıştır. Fırat’ın doğusundan, Fırat’ın batısına saldıran DAEŞ, aynı zamanda Fırat’ın batısından da Fırat’ın doğusuna saldırmaktadır. Esed rejimi ve YPG ise kendi aralarında Fırat’ı sınır belirlediği görülüyor.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.