Ana sayfa İnfografik Ocak-Kasım 2017 tarihleri arasında Suriye’de kullanılan varil bombaları

Ocak-Kasım 2017 tarihleri arasında Suriye’de kullanılan varil bombaları

Ocak-Kasım 2017 tarihleri arasında Suriye’de kullanılan varil bombaları
Ocak-Kasım 2017 tarihleri arasında Suriye’de kullanılan varil bombaları
Yakınlaştırmak için tıklayın

Birleşmiş Milletler tarafından 2139 nolu karar ile 22 Şubat 2016’da yasaklanan varil bombaları Esad rejimi tarafından halen kullanılmaktadır. Esad rejimi, 2017 senesinin başından bu yana 5 bin 931 varil bombası kullanmıştır. Kasım ayında ise 613 tane varil bombasının kullanıldığı raporlandı. Kasım ayında atılan varil bombalarında dikkat çeken husus, 38 tanesinin Türkiye, İran ve Rusya arasında varılan çatışmasızlık bölgelerinde kullanılması, 51 varil bombasının Deyr Ezzor’daki DAEŞ’ın kontrolündeki bölgelere atılmış olması ve 524 (86%)’nın Şam’ın etrafındaki Guta bölgelerindeki insanların hedef alınmış olmasıdır.

El yapımı varil bombası; bir tüpün içine sıkıştırılmış metal parçacıkların havadan atılması sonrasında, yere çarpması sonucu infilak etmektedir. Patlayan varil bombasının içerisindeki küçük metal parçacıklar etrafa yayılıp, mümkün olduğunca geniş bir alandaki insanları öldürmekte veya sakat bırakmakta. Hedef’e isabet oranı düşük olan varil bombaları sonucunda ölen sivil insan sayısı bir hayli fazladır. Rejimin varil bombasının kullanımının temel sebebi maliyetinin düşük olmasıdır.

 

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.