Profil / Suriye Gündemi

Nasır Hariri, 22-24 Kasım 2017 tarihleri arasında Suudi Arabistan’ın  başkentinde düzenlenen 2. Riyad konferansında, muhalefetin gelecek Cenevre müzakerelerine katılacak delegasyonun başına getirildi. Böylelikle Yüksek Müzakere Heyetinin başkanlığından istifa eden Riyad Hicab yerine geçerek siyasi muhalefetin en üst yetkilisi haline geldi.

Suriye’nin Der’a şehrinde Aralık 1977’de dünyaya gelen Hariri, Şam üniversitesinde tıp okumasının ardından kardiyoloji alanında uzmanlık yaptı.

2011’de Der’a’da başlayan protestolarla siyasete giren Hariri, Esed rejimi güçleri tarafından tutuklandı.

Ekim 2012’de Ürdün’e sığınan Hariri, Suriyeli mültecilere sağlık alanında hizmet veren kuruluşlarda çeşitli görevlerde bulundu.

Der’a’yı temsilen 4 Temmuz 2013 tarihinden itibaren SMDK’nın (Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu) siyasi komisyonunda yer aldı. Temmuz 2014’te ise SMDK genel sekreteri seçildi.

Hariri, Ocak 2017’de düzenlenen 1. Astana konferansında askeri grupların temsilcileri ile beraber muhalefetin delegasyonunda tek siyasi figür olarak yer aldı.

4’üncü Cenevre müzakerelerinin başladığı Şubat 2017’de, Suriye muhalefeti delegasyonunun başkanlığını yaptı.

Suudi Arabistan tarafından desteklenen Hariri, daha önce sığındığı Ürdün ile iyi ilişkilere sahip olduğu ve ayrıca BAE tarafından kabul görüldüğü iddia ediliyor.

Yakınlaştırmak için tıklayın
PAYLAŞ
mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.