Profil / Suriye Gündemi

Suudi Arabistan’ın Kasim şehrinde doğan Muhaysini, ailesiyle beraber Mekke’ye yerleşti. Babası Muhammed Muhaysini ise Suudi Arabistan’da önde gelen kârilerden.

Mekke’de bulunan Ümmü’l-Kurra Üniversitende İslami Bilimler bölümünde lisansını tamamladı, ardından Riyad’da bulunan Muhammed Bin Suud üniversitesinde Karşılaştırmalı Fıkıh dalında yüksek lisans derecesini aldı. Ümmü’l-Kurra Üniversitesinde başladığı doktorasını bitirmeden önce Ekim 2013’te Suriye’ye geldi.

Başta müstakil bir din alimi olarak hareket eden Muhaysini, 2014 yılın başlarında Nusra Cephesi ile DEAŞ arasında arabuluculuk yapmaya çalıştı fakat başarısız oldu. Akabinde DAEŞ’e karşı Nusra Cephesi ve diğer muhalif grupların yanında olduğunu ortaya koydu.

2015 yılında İdlib’te Cihad Davetçileri Merkezi’ni kuran Muhaysini Suriye’de selefi fikri yaymayı hedefledi. Muhaysini Nusra Cephesi’ne katılmak için gençlere yönelik yapılan kampanyalarda önemli bir rol oynadı.

Muhaysini HTŞ’nin ilan edilmesiyle birlikte yeni oluşuma katıldığını duyurdu. Yalnız Temmuz 2017’de Ahraru’ş-Şam ile yaşanan çatışma ve akabinde ortaya çıkan ses kayıtları nedeniyle HTŞ’den ayrıldı.

Temmuz 2017’de Suudi Arabistan, Mısır, BAE ve Bahreyn tarafından terör listesine alındı.

HTŞ ile Nureddin Zengi arasında Kasım 2017’de yaşanan çatışmaları durdurmak için arabuluculuk rolü üstlendi.

Hâlihazırda bağımsız olarak hareket eden Muhaysini, İslami gruplar arasında saygın bir isim sayılır. Muhaysini, İslami gruplar ve tabanın nezdinde kabül görmesi nedeniyle arabuluculuk rolünü üstleniyor.

PAYLAŞ
mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.