Saha raporu / Suriye Gündemi 

20 Kasım 2017 

 1. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye lideri Beşar Esed, Rusya’nın Soçi kentinde bir araya geldi.
 2. İdlib’te TSK’nın kurduğu gözlem noktası YPG tarafından havan topuyla hedef alındı, TSK karşılık vererek Afrin’deki YPG mevzilerini hedef aldı.
 3. İsrail güçlerinin, Kuneytra eyaletinde bulunan Hadar köyündeki Esed rejiminin mevzilerini hedef aldığı aktarıldı.
 4. Esed rejimi güçleri ile muhalefet güçleri arasında Şam’ın doğusunda ki Harasta beldesinde çatışmalar devam etti.

21 Kasım 2017

 1. DAEŞ militanları Doğu Hama’da saldırıya geçip bazı köyleri ele geçirdiği iddia edildi.
 2. Dar’a’da bulunan Menşiye mahallesinde Esed rejimi güçleri ile ÖSO arasında çatışma yaşandı.
 3. Kuzey Hama’daki bazı rejim mevzileri, muhalif güçler tarafından Katyuşka füzeleri ile hedef alındığı bildirildi.
 4. Şam’ın doğusunda ki Harasta beldesinde devam eden çatışmalarda Esed rejimi saflarında kayıplar yaşandığı öne sürüldü.

22 Kasım 2017

 1. Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin katılımıyla Soçi’de Üçlü Suriye Zirvesi gerçekleştirildi.
 2. Suriye Muhalefetinin Riyad’daki toplantısı Suudi Arabistan Dışişleri bakanı ve Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi De Mistura’nın katılımıyla başladı.
 3. İdlib’te bulunan Sivil Savunma yetkililerinden Vael Ömer’in suikast neticesinde öldürüldüğü iddia edildi.
 4. Muhalif güçler ile rejim güçleri arasında Güney Halep’te yoğun çatışmalar yaşandı.

23 Kasım 2017

 1. Deyr ez Zor’da Rus hava güçlerinin düzenlediği sortilerde 13 sivilin hayatını kaybettiği ve onlarcasının yaralandığı iddia edildi.
 2. Esed rejimi güçleri ve yanlısı milislerin Deyr ez Zor’da bulunan Kuriye beldesini DAEŞ’ten ele geçirdiği bildirildi.
 3. Astana süreci kapsamında İdlib’te konuşlanmak üzere TSK’nin bir konvoyu daha İdlib’e giriş yaptığı bildirildi.
 4. Kuzey Hama’da muhalif güçlerin Esed rejimi güçlerine karşı TOW füzesi kullandığı görüntülendi.

24 Kasım 2016

 1. DAEŞ’in Rakka’da bıraktığı iddia edilen mayınların patlaması sonucunda 15 sivilin hayatını kaybettiği rapor edildi.
 2. Esed rejiminin yoğun bombardımanı neticesinde Doğu Guta’da Cuma namazı kılınamayacağı duyuruldu.
 3. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi yayımladığı raporda, 6 yıldır devam eden çatışmalarda Suriye genelinde 340 bin kişinin hayatını kaybettiğini yayımladı.
 4. Suriye Muhalefeti delegasyonu başkanlığından istifa eden Riyad Hicab yerine Nasır Hariri getirildi.

25 Kasım 2017

 1. Doğu Guta’da İHH’nın bakımını üstlendiği yetimhanenin bahçesine, Esed rejiminin hava saldırısı düzenlediği bildirildi.
 2. HTŞ’ye bağlı Hesba (dini polis) güçleri, İdlib eyaletinde Salkin’deki bazı dükkanlara baskın yaparak tütün ürünlerine el koyduğu iddia edildi.
 3. Doğu Guta’da Esed rejimi ile muhalif güçler arasında çatışmalar devam etti, Esed rejimi güçlerinin Cuber mahallesine saldırıya geçtiği aktarıldı.
 4. Doğu Humus ve Doğu Hama’da Esed rejimi güçleri ile DAEŞ arasında devam eden çatışmalarda son 24 saatte 12 rejim askeri öldürüldüğü öne sürüldü.

26 Kasım 2017

 1. Esed Rejiminin Doğu Guta’da düzenlediği saldırı neticesinde 19 sivil hayatını kaybetti, son iki haftada 100’ü aşkın sivilin hayatını kaybettiği rapor edildi.
 2. Esed Rejimin saldırılarına karşılık olarak muhalif güçlerin Şam’da Esed kontrolünde ki mahalleleri havan topuyla hedef aldığı, maddi hasarların yanı sıra 4 kişinin yaralandığı iddia edildi.
 3. SDG-YPG kontrolünde Menbic Askeri Konseyi başkanının, suikaste uğradığı iddia edildi.
 4. Ebu Kemal’in kuzeyinde DAEŞ’in elinde bulunan Şufa beldesinin hava saldırıları ile hedef alındığı, aralarında 20 çocuk ve 60’a yakın sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

Geçtiğimiz hafta siyasi ve diplomatik arenada önemli gelişmeler yaşanmış olsa da, bir önceki haftalarda olduğu gibi Suriye’nin birçok noktasında yapılan sortiler neticesinde çok sayıda sivil kayıpları yaşandı. Esed’ın Putin ile Soçi’de görüşmesi ile başlayan hafta, 22 Ekim’de Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin katılımıyla Soçi’de Üçlü Suriye Zirvesi gerçekleştirildi. Astana sürecinin devamı netliğinde yorumlanan zirve, Suriye krizinin siyasi çözümü için dönüm noktası teşkil edeceği öne sürüldü. Aynı zamanda bazı itirazlara rağmen Riyad’da toplanan Suriye siyasi muhalefeti, gelecek Cenevre müzakereleri için yeni bir delegasyon seçti. İstifa eden Riyad Hicab yerine Nasır Hariri’nin delegasyonun başkanlığına getirildiğini duyurdu. Bu önemli siyasi gelişmelere rağmen sahada sivil kaybının devam ettiği görülüyor. Esed Rejiminin Doğu Guta’da düzenlediği saldırılar neticesinde son iki haftada 100’ü aşkın sivilin hayatını kaybettiği rapor edildi. Öte yandan hem Rus hava güçleri hem de ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyonun DAEŞ’e karşı Deyr ez Zor’da düzenlediği sortilerde büyük sivil kaybı yaşandığı, kayıpların ise en çok yerinden edilen (göçe zorlanan) insanlar olduğu bildirildi.

Yakınlaştırmak için tıklayın
mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.