Ana sayfa İnfografik Barış İçin Astana Süreci

Barış İçin Astana Süreci

Yakınlaştırmak için tıklayın

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2016 Ağustos ayındaki St. Petersburg ziyaretinde Putin ile görüşmesinde, Suriye’de ortak hareket edilmesi konusu değerlendirildi. 14 Aralık 2016 tarihinde iki lider arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesi ise Suriye’deki barışa katkı vermek ve siyasi sürecin başlatılması üzerinde mutabık kalındı. Ardından 29 Aralık 2016 tarihinde Suriye genelinde ateşkes ilan edildi.

  1. Astana Toplantısı: 23-25 Ocak’da Ateşkesi sağlamak için ortak gözlem heyeti kurulması karar verilerek Astana süreci başladı.
  2. Astana Toplantısı: 17 Şubat’da Ateşkes ihlallerini raporlama heyetleri ve mekanizlamarı kuruldu
  3. Astana Toplantısı: 14-15 Mart’da Türkiye ve Rusya ile beraber İran da sürecin garantörü olarak katıldı.
  4. Astana Toplantısı: 4 Mayıs’da de-eskalasyon (Çatışmasızlık) bölgeleri oluşturulmasında mutabık kılındı
  5. Astana Toplantısı: 12-15 Temmuz’da çatışmasızlık bölgeleriyle ilgili operasyonel ve teknik usülleri sonuçlandırmak üzere, Ortak Çalışma Grubunu görevlendirdiklerini duyuruldu.
  6. Astana Toplantısı: 13-14 Eylül’de Kuzey Humus ve Doğu Guta’nın ardından İdlib’de de çatışmasızlık bölgesi oluşturulmasına karar verildi.
  7. Astana Toplantısı: 30 Ekim’de tutuklular konusunda gelişme yaşanmasa da, çatışmasızlık bölgeleri uygulamasının üzerine çalışmaların devam edileceği ifade edildi.
mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.