Saha Raporu / Suriye Gündemi

13 Kasım 2017

 1. Halep’in batısında bulunan ve muhalefetin elinde olan Atareb beldesi Rus uçakları tarafından hedef alındı. 40’dan fazla sivilin hayatını kaybettiği 60’a yakın sivilin yaralandığı bildirildi.
 2. DAEŞ, Ebu Kemal’in yakınlarında bulunan Hamdan hava üssündeki rejim güçlerine karşı bombalı araç saldırı düzenledi. 20’e yakın askerin öldürdüğü söylendi.
 3. İdlib şehrinde meydana gelen patlamada aralarında iki çocuk ve birkaç kişi yaralandı.
 4. Deyr ez Zor doğu taraflarında ilerlemeye devam eden SDG-YPG güçlerinin Şehil beldesini ele geçirdiği iddia edildi.

14 Kasım 2017 

 1. Ateşkes anlaşması yapılmasına rağmen, HTŞ ile Zengi Hareketi arsandaki çatışmalar devam etti.
 2. Dera yakınlarında meydana gelen patlama neticesinde bir ÖSO liderinin, iki refakatçi ile beraber öldürüldüğü bildirildi.
 3. Ahrar uş Şam, Doğu Guta’da bulunun ve Harasta beldesinin yakınlarında yer alan ‘Askeri Araçlar Genel Müdürlüğüne’ karşı saldırıya geçti.
 4. Hatay Vali Yardımcısının İdlib şehrini ziyaret ettiği aktarıldı.

15 Kasım 2017

 1. SDG sözcüsü Talal Selo’nun, örgütten ayrıldığı ve Türkiye’ye getirildiği iddia edildi.
 2. Kasım ayının ilk yarısında, çoğu Ebu Kemal bölgesinde 40’a yakın Şii milisin Suriye’de öldürüldüğü rapor edildi.
 3. Esed rejiminin Doğu Guta’ya karşı düzenlediği yoğun bombardımanda 3 sivil hayatını kaybederken, çok sayıda yaralı olduğu bildirildi.
 4. El-Bab’ta Daeş’ten kalan patlayıcı maddenin infilak etmesi neticesinde 3 çocuğun hayatını kaybettiği bildirildi.

16 Kasım 2017 

 1. Doğu Guta’da saldırıya geçen Ahrar uş Şam Hareketi rejim güçlerine karşı ilerleme kaydetti.
 2. Kuzey Humus’ta rejim güçleri ile muhalif gruplar arasında çatışma yaşandı.
 3. Rus Hava Güçlerinin Halep’in güney kırsalını hedef aldığı öne sürüldü.
 4. SDG-YPG kontrolünde bulunan Menbic beldesinde Esed rejimini destekleyen araba konvoyu görüldüğü aktarıldı.

17 Kasım 2017

 1. HTŞ ve Zengi Hareketi’nin arasında, günlerdir devam eden çatışmaların durdurulması için, ateşkes anlaşmasına varıldığı duyuruldu.
 2. Kuzey Hama cephesinde ilerlemeye çalışan Esed rejimi güçleri, muhalif güçler tarafından püskürtüldü. Rejime ait bir tankın TOW ile vurulduğu görüntülendi.
 3. Deyr ez Zor doğusunda düzenlenen bombalı araç saldırısında 15 ölü ve 35 yaralı olduğu bildirildi, saldırının arkasında DAEŞ olduğu iddia edildi.
 4. Kuzey Hama’da bulanan bazı köylerin (Ebu Dali gibi) sakinleri, Esed rejiminin yoğun bombardımanından dolayı İdlib’e göç etmek zorunda kaldı.

18 Kasım 2017

 1. Esed rejimi güçleri Doğu Guta’yı hedef almaya devam ediyor, düzenlenen saldırılarda onlarca ölü ve yaralı olduğu öne sürüldü.
 2. Doğu Guta’da Ahrar uş Şam ile rejim güçleri arasında çatışmalar sürerken, Faylak El-Rahman, Esed rejimi güçlerinin Cuber’e karşı düzenlediği saldırıyı püskürttüğünü duyurdu.
 3. El Bab’ta meydana gelen bombalı araç saldırısında ölü ve yaralıların olduğu bildirildi.
 4. Esed rejiminin, muhalif güçleri ile kuzey Hama’da devam eden çatışmalarında 30’a yakın askerin öldüğü rapor edildi.

19 Kasım 2017

 1. Esed rejimi Ebu Kemal şehrini DAEŞ’ten aldığını duyurdu.
 2. TSK’nin İdlib’e intikal operasyonu kapsamında yeni askeri konvoyun İdlib’e girdiği bildirildi.
 3. Esed rejimi güçleri Doğu Guta’da bulunan Duma beldesini küme bombalarıyla vurduğu öne sürüldü. Dört gün içinde 45 kişinin öldüğü ve 300’e yakın sivilin yaralandığı aktarıldı.
 4. Deyr ez Zor’un güneyinde bulunan beldeleri kontrol etmeye çalışan Esed rejimi güçleri ile DAEŞ arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Atareb beldesinde Rus hava saldırısında yaşanan katliamla başlayan hafta, Esed rejiminin Doğu Guta’ya karşı düzenlediği saldırılar ve neticesinde yaşanan sivil kayıpları devam etti. Ahrar uş Şam’in rejim güçlerine karşı başlattığı taarruz ile, Esed rejimin intikam isteğini daha da arttığı görülüyor. Öte yandan, Esed rejimi Ebu Kemal şehrini geçen hafta kontrol ettiğini ilan etse de, bu hafta içerisinde de şehirde çatışmalar devam etti. Haftanın sonuna doğru Esed rejimi güçleri ve yanlısı milisler büyük kayıp vererek şehrin kontrolünü sağladığı söylenebilir. İdlib’te ise, Nureddin Zengi ile HTŞ arasında yaşanan çatışmalar ateşkesle sonlandırılırken, İdlib bölgesinde ve Fırat Kalkan Hareketinin alanında bombalı saldırılar yaşandı. Kuzey Hama’da, HTŞ başta olmak üzere muhalif gruplarla Esed rejimi güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Esed rejimi ilerleme kaydedemedi. Esed rejiminin yoğun bombardımanı neticesinde Kuzey Hama’da sivillerin yerlerinden edildiği ve İdlib’e sığınmak zorunda kaldığı görülüyor. Bütün bu gelişmeler sürerken, TSK’nin İdlib’e intikal operasyonunun sühuletle devam ettiği anlaşılıyor. Ayrıca Hatay Vali Yardımcısı İdlib’te ziyaretlerde bulunarak önemli bir gelişmeye imza attı.

Yakınlaştırmak için tıklayın
mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.