Saha Raporu / Suriye Gündemi

30 Ekim 2017

 1. İki gün sürmesi planlanan 7. Astana toplantısı Kazakistan’ın başkentinde başladı.
 2. BM, 13 milyon Suriyelinin acil yardımlara muhtaç olduğunu duyurdu.
 3. Esed rejimi, Kuzey Hama’da bulunan Latamne beldesini bombaladığı iddia edildi.
 4. TSK’nin İdlib’e intikal operasyonu suhuletle devam ediyor.

31 Ekim 2017

 1. Deyrizor’un doğusunda ilerlemeye devam eden SDG-YPG güçleri, Habur nehrin güneyinde Daeş’ten dört köy daha ele geçirdiğini duyurdu.
 2. Dört ay ardından Doğu Kalamun’da kuşatma altında bulunan Ruhaybe beldesine insani yardımlar taşıyan sekiz adet TIR girebildi.
 3. Rusya Savunma Bakanlığı, Akdeniz’in doğusunda görev yapan Velikiy Novgorod denizaltısının Suriye’nin Deyrizor’de bulunan Daeş mevzilerini hedef aldığını duyurdu.
 4. Esed rejimin Doğu Guta’da düzenlediği hava saldırılarda aralarında 6 çocuk onlarca sivil yaralandığı bildirildi.

1 Kasım 2017

 1. HTŞ’dan ayrılan Ceyş’ul Ahrar grubunun liderlerinden Ebu Salih Tahhan’ın HTŞ’nin düzenlediği suikasta maruz kaldığı iddia etti. Salih Tahhan yaralanmadan kurtulduğu belirtildi.
 2. ÖSO Hamza Fırkası, kuzey Halep’te bulunan askeri okulunu Geçici Hükümetine devrettiğini duyurdu.
 3. Humus’un güneyinde bulunan Hasiye Sanayii Mahallesindeki bir hedef İsrail’e ait bir uçak tarafından bombalandığı bildirildi.
 4. Kıyam Hareketi, SDG-YPG’e ait Menbiç askeri konseyinin başkanına karşı suikast düzenlediğini duyurdu. Konseyin başkanı Ebu Adel ağır şekilde yaralandığı bildirildi.

2 Kasım 2017

 1. Suriye İnsan Hakları Network’un yayılmadığı rapora göre 2017 yılın başından Suriye genelinde 9038 sivil hayatını kaybetti.
 2. HTŞ, İdlib güneyinde ilerlemeye çalışan Esed rejimin güçlerinin taarruzunu püskürttüğünü ve saflarında kayıp verdirdiğini duyurdu.
 3. HTŞ desteklediği düşünülen Suriye Kurtarma Hükümeti İdlib’te kurulduğu ilan edildi.
 4. Kuzey Humus’ta bulunan altı askeri muhalif grubu ‘Ceyş Humus’ adı altında bir araya geldiğini duyurdu.

3 Kasım

 1. Esed rejimi güçleri ve yanlısı milisler, Deyrizor şehrini Daeş’ten tamamıyla ele geçirdiği bildirildi.
 2. Reuters Haber Ajansı’nın yaptığı haberine göre, ABD’den bir yetkili önceki günlerde Şam’da Suriye Ulusal Güvenlik Konseyi’nin başkanı Ali Memluk ile görüştü.
 3. Rus hava güçleri, Ebu Duhur havaalanına karşı 15’den fazla sorti düzenlediği rapor edildi.
 4. Batı Kalamun’da bulunan muhalif gruplar Esed rejime karşı operasyon başlattı. Gruplar, rejim güçlerine karşı ilerlemeye kaydettiği görülüyor.

4 Kasım 2017

 1. Beyaz Baretliler adlı sivil savunma birlikleri, İdlib’te Ma’rat-ul Numan beldesinin güneyinde Esed rejimin üç sene önce işlediği düşünülen ve içinde 63 ceset bulunan bir toplu mezarı ortaya çıkarttı.
 2. Kuneytra eyaletinde bulunan Hadar beldesinde Esed rejimi ile muhalif gruplar arasında çatışmalar devam ediyor. Esed rejimi yanlısı milislere karşı bombalı araç saldırısı düzenlendiği iddia edildi.
 3. Rus silahlı kuvvetleri, Daeş’in Ebu Kemal’deki mevkilerini hem havadan hem de denizaltısı araçlarından hedef aldığını duyurdu.
 4. HTŞ’nin dört militanı İdlib’te bir suikast operasyonu neticesinde öldürüldüğü bildirildi.

5 Kasım 2017

 1. Esed rejimi güçleri ile Daeş militanları arasında Deyrizor’da devam eden çatışmalarda son iki günde yetmişe yakın sivilin hayatını kaybettiği öne sürüldü.
 2. SDG-YPG kontrolünde Menbiç şehrinde, zorla askere almaya karşı grev ve protestolar düzenlendiği bildirildi.
 3. Hama Kuzeyinde bulunan ve kısa süre önce HTŞ’nin eline geçen Ebu Dali beldesini Esed rejimi tarafından yoğun bir şekilde bombalandı.
 4. Güney Hasake’de ve Doğu Deyrizor’da ilerlemeye çalışan SDG-YPG güçleri, yoğun hava desteğe rağmen son günlerde yavaş ilerlediği görülüyor.

Geçtiğimiz hafta 8 Ekim’de başlayan TSK’nın İdlib’e intikal operasyonu suhuletle devam ederken, SDG-YPG ve Esed rejimi güçleri sivillerde büyük kayıplar yaşanmasına göz yumayarak Daeş’e karşı ilerlemeye devam etti. SDG-YPG bölgelerinde ise, özellikle Menbiç ve etrafında YPG’e karşı hem grev ve protesto hem de suikast düzenlendiği bildirildi. Deyrizor şehri tamamıyla Daeş’tan ele geçiren Esed rejimi ve yanlısı milisler, Irak sınırında bulunan Ebu Kemal şehrine ulaşmak için SDG-YPG ile yarışa girdi. Daeş’e karşı yapılan gerek hava saldırılarında gerekse taarruzlarda büyük sivil kaybı yaşandığı bildiriyor. Öte yandan İdlib’te son zamanlarda artan suikast operasyonları devam ettiği görülüyor, İdlib’in güneyinde ise rejim ile HTŞ arasında çatışma yaşandı, fakat cephe hatları büyük oranda değişmedi. İdlib’te başka önemli gelişme ise, HTŞ’nin desteklediği düşünülen ‘Kurtarma Hükümeti’ ilan edilmesi oldu, hükümet 11 bakanlıktan oluşacağı duyuruldu. Doğu Guta’da kuşatılmış muhalif bölgelere karşı saldırmaya devam eden Esed rejimi, Batı Guta’da muhalefetin başlattığı operasyonun karşısında az da olsa gerildiği görülüyor.

Yakınlaştırmak İçin Tıklayın

 

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.