Haber – Analiz / Suriye Gündemi

Washington Enstitüsünde konuşan İsrail’li general Yair Golan; PKK’yı terör örgütü olarak görmediğini ve ‘Büyük Kürdistan’ fikrinin olumlu bir yaklaşım olduğunu belirtti.

 

Washington Enstitüsünde İsrail’in savunma politikaları hakkında konuşan İsrail’li general Yair Golan; bölgedeki gelişmeler, İran’ın İsrail’e oluşturduğu tehlike, DAEŞ’ın ciddi bir tehdit olmadığı ve PKK’nın terör örgütü olmadığı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Yair Golan İran’ı asıl tehdit olarak gördüğünü ve İran yanlısı milislerin Suriye’deki varlığı ciddi bir tehdit olduğunu vurgularken, İran’ı emperyal politikalar uygulamakla suçladı. Golan yaptığı konuşma esnasında İran’ın gelişmiş bir uygarlık olduğunu ve modern teknolojiye sahip bir tehdit olduğunu belirtti.

DAEŞ’ın en büyük tehdit olarak görülmesini eleştiren Golan, “DAEŞ’ın oluşturduğu tehdit, İran’ın oluşturduğu tehdit ile kıyas bile edilemez. Biz senelerdir DAEŞ benzeri terör örgütleriyle mücadele ediyoruz. Bunun bir sorun olmadığını söylemiyorum, fakat bununla yaşamaya alıştık. Ve ben kuzey birliklerini yönetirken, Golan tepelerinin güney kısmından DAEŞ militanlarını görüyorduk. Ne var bunda? Sınır üzerinde yürüyorlardı, ne var bunda? Omuzlarındaki kalasnikof ile yürüyorlardı. Ne olmuş yani? Onlar ilkel ve sınırlı kapasiteleri var. Evet kendi ideolojileri ve görüşleri var ve tehlikeliler. Bunu kabul ediyorum ama bununla nasıl geçineceğimi biliyorum.” dedi.

Panel katılımcılarından Kürdistan Yerel Yönetiminin bağımsızlık referandumu hakkında soru gelmesi üzerine,  İsrail’li general Yair Golan tebessüm ederek; “Benim kişisel perspektifimi göre PKK bir terör örgütü değildir. Bu benim olaya bakışımdır. Tam sınırları belirleyemem ve İran, Irak, Suriye ve Türkiye Kürtleri bir araya getirilebilir mi ve getirilebilirse nasıl getirilir bilmiyorum. Fakat genel olarak; doğu’daki İran’a bölgedeki kaos’a bakarak, bu kaos’un ortasında güvenli bir Kürt yapının kurulmasının kötü bir fikir olmadığını düşünüyorum.” dedi.

İsrail’li general Yair Golan’ın Kürdistan Yerel Yönetiminin bağımsızlık referandumu hakkındaki soru üzerine; PKK’nın terör örgütü olmadığı yönündeki açıklaması, İsrail’in PKK’ya uzun yıllardı yatırım yaptığı ve büyük Kürdistan hayalinin İsrail için stratejik öneminin ifşası olarak Golan’ın PKK ve büyük Kürdistan söylemini açıkça dillendirmesi kamuoyu oluşturma çabaları olarak değerlendirildi.

Yair Golan’ın Washington Enstitüsünde yaptığı konuşmanın tamamı

PAYLAŞ
mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.