Analiz – Haber / Suriye Gündemi

23 Şubat 2017 tarihinde El-Bab şehrinin TSK destekli ÖSO tarafından ele geçirilmesiyle Fırat Kalkanı Harekâtı önemli bir aşamasını başarıyla bitirdi. El-Bab’ın alınmasının ardından ÖSO bileşenleri El-Bab’ın hem güney hem de doğru tarafına yöneldi. Fırat Kalkanı Harekâtı terör örgütleri ile mücadelesini sürdürürken, ABD öncülüğündeki IŞİD’e karşı Uluslararası Koalisyon ise hava saldırılarında SDG-YPG ve Rejime bağlı güçleri desteklemeye devam ettiği görülüyor.Dikey İstatistik3

Koalisyon güçleri geçen dönemlerde olduğu gibi (Suriye Gündemi olarak paylaşmıştık) gerçekleştirdiği hava sortilerinin kahır ekseriyetini SDG-YPG güçlerine destek olarak düzenlediği anlaşılıyor. 23 Şubat ile 7 Mart tarihleri arasında Suriye genelinde toplam olarak 160 sorti yapıldı, bunlardan 135 sorti SDG-YPG güçlerinin IŞİD ile çatıştığı cephelerde yapıldığı görülüyor. (62 sorti Deyrizor’da, 57 Rakka’da, 13 Şaddadi’de -Haseke’nin güneyinde bir ilçe-, 3 sorti ise Menbic’te düzenlendi). Başka bir deyişle koalisyonun yaptığı sortilerin %85’i SDG-YPG güçlerini destek olarak yapıldı.

CENTCOM veriline göre, Fırat Kalkan Harekatı’na destek olarak sadece bir tane sorti yapıldı, bu sorti de IŞİD’in El-Bab şehrinden çekildiği günde (23 Şubat’ta) yapıldığını dikkate almakta fayda var. El-Bab IŞİD’ten temizlendikten sonra Fırat Kalkan Harekatı’nı destekleyen her hangi bir hava saldırı düzenlenmedi.

Dikkat çeken başka bir husus ise, bu süre esnasında Tedmur etrafında 14 sorti düzenlenmesi. Zira bölgede çatışmalar Esed rejiminin güçleri ve Şii milisler ile IŞİD arasında yaşanıyordu. Böylece ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyonu Esed rejimini desteklemiş oldu. Nitekim Koalisyonun yürüttüğü operasyonun resmi Twitter hesabı (Inherent Resolve) 4 Mart tarihinde bir paylaşım yaparak ‘partnerlerimize destek’ olarak Tedmur etrafında IŞİD’e ait bir aracı hedef alındığı söyledi. Resmi hesap bu ‘skandal’ addedilen paylaşımı kısa zamandan sonra düzeltmeye mecbur kaldı.

Resim1
Koalisyonun yürüttüğü operasyonun resmi Twitter hesabı (Inherent Resolve)
mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.