İnfografik / Suriye Gündemi

Şura heyeti Ahrar el-Şam’ın içerisinde en yüksek merci olup, şuranın 21 üyesi grubun önde gelen liderlerinden oluşmaktadır. Heyetin aldığı her karar grubun üyeleri için bağlayıcıdır. Şura heyeti parlamento gibi çalışmakta ve her seçim öncesi o konu hakkında tartışma yaşanmaktadır. Kararlar için basit bir çoğunluk yetse de, genellikle oy birliğiyle kararlar alınmaya çalışılmaktadır. Şura heyetinin Ahrar el-Şam’ın içerisindeki tüm kanatları temsil ettiği için oylama öncesi uzun tartışmalar yaşanabilmekte. Şura heyeti aynı zamanda grup liderini kontrol etmektedir.

Ahrar el-Şam’ın başkanı şura tarafından bir seneliğine seçilmektedir. Her sene yeni başkanlık seçimi yapılır. Grup liderinin oy birliğiyle seçilmesi zaruri değildir, salt bir çoğunluk ile de seçilebilir. Son seçilen lider Ali Ömer Ebu Ammar da bu şekilde seçilmiştir. Şura heyeti içerisinde liderin konumu diğer heyet üyeleri ile aynıdır. Ahrar el-Şam’ın başkanı yürütmeden sorumludur.

Yardımcı başkan grubun başkanı tarafından atanmaktadır ve direk ona bağlıdır. Mevcut lider Ebu Ammar şu ana dek henüz kendisinin yardımcı başkanını seçmedi. Ahrar el-Şam’ın lideri grubun içerisindeki tüm bürolardan sorumludur. Ahrar el-Şam’ın toplamda 13 bürosu bulunmaktadır, bunlar “İnsan kaynakları Bürosu, Teknik Büro, Denetleme Bürosu, Finans Bürosu, Erzak ve Yardım Bürosu, Sosyal İlişkiler Bürosu, Eğitim Bürosu, Askeri Büro, Sağlık Bürosu, Ekonomi Bürosu, Siyasal Büro, İslami İdari Bürosu, Güvenlik ve İstihbarat Bürosu” dur.

Her büronun direk başkana ve yardımcı başkana bağlı olan bir bakanı ve kendisine ait sorumlulukları ve yetkileri vardır. Siyasi büro ve askeri büronun ise kendileri içerisinde departmanları bulunur. Askeri büronun departmanları sırasıyla; “Mühimmat Departmanı, Askeri Departman, Operasyon Departmanı, Gözetim Departmanı’”dır. Siyasi büronun departmanları ise “İçişleri Departmanı, Dışişleri Departmanı, Yasama Departmanı, Medya Departmanı, Sözcüler Departmanı” şeklindedir. Bu iki büro Ahrar el-Şam’ın içerisindeki en etkili bürolardır. Bazı uzmanlar bu nedenle Ahrar el-Şam içerisindeki askeri ve siyasi kanadı sık sık gündem etmektedir.

Diğer bir önemli büro ise insan kaynakları bürosudur. Bu büro Ahrar el-Şam’ın üyelerinden sorumludur. Bu büro üyelerin listelerini tutmaktadır. Bu listeler üyenin bilgileri ve yeteneklerini içermektedir. Üyeler bu büro tarafından uygun görülen departmanda çalışabilmek için eğitilmektedir. Hangi büroda kimin çalışacağını karar verebildiği için bu büronun Ahrar el-Şam’ın içerisinde önemli bir yeri bulunmaktadır.

Ahrar el-Şam’ın yapılanması bir devlet yapılanmasına benzemektedir. Her büronun bakanı ve bakana bağlı alt-büroları bulunmaktadır. Bürolar alt-büroların kendi bölgelerindeki işlerini koordine etmektedir. Her alt-büro yerel bazlı çalışmaktadır. Büro bakanlarının kim olduğu bilgisini Ahrar el-Şam paylaşmayı istememektedir. Bunun sebebi ise IŞİD hücreleri tarafından saldırıya uğrayabilme endişesidir.

Ahrar el-Şam’ın valilikleri/bölgeleri Hama şehri, Hama merkez, güney İdlib, kuzey İdlib, Sahil, Humus, kuzey Halep, güney Halep, batı Halep, Halep merkez, doğu Suriye, Şam merkez, doğu Kalamun, batı Kalamun, doğu Guta, batı Guta ve son olarak Deraa’dır.

Yakınlaştırmak İçin Tıklayın
Yakınlaştırmak İçin Tıklayın
mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.