Analiz – Haber / Suriye Gündemi

Suriye sahasında yaşanan önemli gelişmelerin son aylarda hız kazandığı görülüyor. Bir taraftan Türkiye’nin 24 Ağustos’ta başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı devam ederken, diğer taraftan ise YPG-SDG’nin başlattığı Rakka operasyonu ilerliyor. Buna ilaveten 11 Aralık tarihinde IŞİD’in beklenmedik şekilde Humus’un doğusunda bulunan Tedmur(Palmyra) şehrinin kontrolünü tamamen ele geçirmesiyle Humus’un doğusunda Esed rejimi ile IŞİD arasındaki çatışmalar daha da alevlendi. Sahada yaşanan bu önemli gelişmelere, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin, gerek ‘CENTOM’ gerekse ‘Operation Inherent Resolve’ sitesinde paylaşılan verilere göre yanıt verdiği anlaşılıyor.

genel1 Aralık ile 26 Aralık tarihleri arasında Suriye genelinde 234 sorti yapıldığını anlaşılıyor, bu sortilerin Suriye’ye dağlımı ise şu şekil aldı;

suriyeye-dagilim

Sortilerin yapıldığı en yoğun bölgenin Rakka ve civarı olduğu anlaşılıyor. İki tarih arasında bu bölgede IŞİD’e karşı 89 sorti yapıldı. İkinci olarak Rakka’nın kuzeyinde bulunan Ayn İsa civarında 54 sorti yapıldı. Aslında hem Rakka civarında hem de Ayn İsa’da yapılan sortilerin, IŞİD’e karşı ilerleyen YPG-SDG’ye destek olarak yapıldığı okunabilir. Şeddadi ve Menbic’te yapılan sortilerin de YPG-SDG’ye destek olarak yapıldığı biliniyor. Sortilerin büyük bir kısmı (yaklaşık 68%’i) YPG-SDG güçlerine destek olarak yapılması ABD öncülüğündeki Koalisyonunun Suriye’de YPG’yi desteklemeye devam ettiğini gösteriyor.

Verilerde dikkat çeken başka bir husus ise koalisyon güçlerinin Tedmur’da ilerleyen IŞİD güçlerine karşı sorti düzenlemesidir. 1 Aralık ile 26 Aralık arasında Tedmur civarında 28 sorti düzenlendi, bu sortilerin büyük bir kısmının Tedmur şehrinin 11 Aralık tarihinde IŞİD tarafından ele geçirildikten sonra yapıldığı anlaşılıyor.

palmyra

9 ve 10 Aralık’ta yapılan sortilerin aldığı hedeflere baktığımızda, petrol taşıyan tankerlerin hedef alındığı görünüyor. ‘CENTOM’ ve ‘Operation Inherent Resolve’in verilerine göre bu iki günde IŞİD için petrol taşıyan 188 tankerin hedef alındığı anlaşılıyor. Petrol tankerlerini hedef alan sortilerin el-Bukemal’de yapılan 11 sorti ile aynı bağlamda okunması mümkü. Zira el-Bukemal’de yapılan sortilerin hedeflerinde IŞİD’in işlettiği petrol kuyuları ve petrol pompaları gibi hedefler söz konusu, o da sortilerin IŞİD’in finansal kaynaklarını hedef aldığı anlamına gelebilir.

Tedmur’un IŞİD tarafından ele geçirilmesinin ardından yapılan sortilerin hedefleri arasında IŞİD’e ait sığınak, araba, top mevzileri ve tank gibi hedefler bulunuyor. Nitekim 16 Aralık’ta 10 adet sorti yapılarak IŞİD’in Esed rejiminden ele geçirdiği 14 tank vuruldu.

Hem Tedmur civarında yapılan 28 sorti, hem de Deyr el-Zor’da yapılan 35 sortinin bu bölgelerde IŞİD ile şiddetli çatışmalar yaşayan Esed rejiminin netice itibariyle lehine olduğunu söyleyebilmek mümkün.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.