Analiz-Haber / Suriye Gündemi

Kasım ayı sonunda kuşatma altındaki Halep’in kuzey bölgelerinin büyük bir kısmı, rejime bağlı güçler tarafından, yoğun çatışma ve bombardımanın ardından ele geçirdi. Muhalif bölgeyi 30% oranında küçülten bu çekilmenin ardından daralan bölgeye daha fazla yüklenen rejime bağlı güçler, gün geçtikçe çemberi daha çok daralttı. Gün geçtikçe daralan kuşatma ve artan bombardıman ve saldırılar sonucu, muhalif bölge 12 Aralığa gelindiğinde yaklaşık 95% oranında küçüldü. Şeyh Said ve Firdevs Mahallelerinin rejim kontrolüne geçmesiyle, muhalifler Kuveyk Nehri’nin batısına geçerek bu bölgede yeni bir savunma hattı kurmaya başladı. Sahadan gelen raporlardaysa bölgede büyük bir insani trajedi yaşandığı ve teslim olan çok sayıda kişinin infaz edildiği bildiriliyor.

Yakınlaştırmak İçin Tıklayın
Yakınlaştırmak İçin Tıklayın

Toptan Yok Etme Savaşı

Halep’teki muhaliflerin Kasım ayı sonunda Haydariye, Hanano ve Sahur gibi mahallelerden çekilmeleriyle başlayan hızlı gerileme, yoğun hava saldırıları ve bombardımanların yanı sıra, karadan sürdürülen taarruzlarla daha da hızlandı. Bu aşamada rejim güçleri Cezmeti, el-Helvaniye’yi ele geçirerek Meyessar’a girdi. Halep kalesi bölgesine ulaşan rejim güçleri, 6 Ekim’e gelindiğinde eski Halep bölgesindeki Şaar mahallesi de dahil kalenin doğu ve kuzeyini büyük oranda muhaliflerden aldı. Muhaliflerin doğu kuşatma altındaki bölgede bulunan böglesi, 30%a kadar geriledi.

7 Ekim’de yoğun hava bombardımanı ve rejime bağlı güçlerin karadan taarruzları sürdü. Aynı gün muhalifler Şeyh Lufti, Mercah, Bab el-Neyrab, Maadi ve Salhin’den çekildi. Rusya, yaptığı açıklamada son iki günde 1,200 muhalif savaşçının yanı sıra, 50 bin sivilin kendilerine teslim olduğunu duyurdu.

Muhaliflerin 8 Aralık’taki baskınları ve rejim güçlerine verdirdikleri kayıpların ardından rejim ilerleyişi yavaşladı. 11 Aralık ve 12 Aralık günleri ise rejime bağlı güçlerin saldırıları güney doğudaki Şeyh Said ve Firdevs mahalleleri yönünden devam etti ve muhalifler yoğun saldırılara dayanamayarak Kuveyk Nehri’nin batısına çekildi. Muhaliflerin bu aşamadan sonra hakimiyet bölgesi El-Ensari, Meşhed çevresine sıkıştı. Yoğun Rus hava bombardımanı ve karada İran liderliğindeki Şii milislerin saldırıları ise sürüyor.

Muhtemel Sonuçlar

Rejim güçlerinin ele geçirilen bölgelerde kendilerine teslim olan erkeklere ya orduya katılıp muhaliflere karşı savaşmaları, ya da infaz edilmeleri gibi iki seçenek verdiği, bölgeden gelen son haberler arasında. Bölgedeki çok sayıda gazeteci ve aktivist de rejim yanlıları tarafından sosyal medyada tehdit ediliyor. Muhalif bölgenin tamamen düşmesiyle bu kişilere yönelik kötü muamele ve infazlar gerçekleştirilme ihtimali bulunuyor. Teslim olan kadın sivillerinse ayrılarak başka bölgelere götürüldükleri bildiriliyor. Özellikle yabancı Şii milislerin kadınlara yönelik kötü muamele ve olası tecavüz gibi uygulamalara başvurduğu iddia ediliyor. Esed rejiminin daha önce dünya kamuoyuna yansıyan işkence görüntüleri ve kayıtları ise, Halep’teki sivillere dair endişeleri daha da artırıyor.

El geçirilen Doğu Halep'te teslim olan erkekler zorla askere alınıyor
El geçirilen Doğu Halep’te teslim olan erkekler zorla askere alınıyor

Uluslararası toplumun Halep’te yaşanan devasa insanlık krizine kayıtsız kalması ve Rusya, Esed rejimi ve İran’a karşı herhangi bir adım atmaması, Suriyeli muhalifler için ümitlerin bütünüyle tükenmesi anlamına geliyor. Muhaliflerin önünde bu aşamadan sonra El Kaide’yle bağlantılı gruplarla birleşmek ya da rejime teslim olmak arasında başka bir seçenek kalmıyor. Rejim güçlerinin işkence uygulamaları bilindiğinde, muhaliflerin teslim olmayacağını tahmin etmek mümkün. Uluslararası toplum, Suriye’de yaşattığı hayal kırıklığıyla yalnızca Suriye’de değil, bölge genelinde halkların güvenini bütünüyle yitiriyor. Kısa vadede Halep’te yaşanan etkisini Suriye’de gösterecek olsa da, uzun vadede bölge ve dünya genelinde çok daha ciddi değişimleri tetikleme potansiyeline sahip.

 

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.