Ahrar el-Şam Yeni Liderini Seçti: Ebu Ammar el-Ömer

Profil / Suriye Gündem

Aslen Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’in kırsal kesiminde yer alan Taftanaz’dan gelen Ali el-Ömer(Ebu Ammar el-Ömer), uzun yıllar ailesiyle birlikte yurtdışında, Irak ve Yemen gibi ülkelerde yaşadı.

Ailesi Esed rejimine olan karşıtlığıyla bilinen el-Ömer’in amcası, 1982 yılında rejime karşı Müslüman Kardeşler’in liderlik ettiği ayaklanmada rejimle yaşanan çatışmalarda hayatını kaybetti.

Ayaklanma başladıktan sonra Suriye’ye dönen Ali el-Ömer, rejime karşı başlatılan silahlı mücadeleye katıldı. Rejimle sürdürülen savaş sırasında iki kardeşi çatışmalarda yaşamını yitirdi.

Ahrar el-Şam’la birleşmeden önce, İdlib merkezli Sukur el-Şam grubunda sözcülük yapan ve önemli liderlerden biri olan el-Ömer, birleşmeden sonra Ahrar el-Şam’da liderlik rolü üstlendi.

İşa el-Şeyh liderliğindeki bir grup Sukur el-Şam olarak Ahrar el-Şam’dan ayrıldıklarını duyursa da, el-Ömer Ahrar el-Şam’da kalmaya devam etti. Ebu Ammar, Ekim 2015’te Ahrar el-Şam lideri Muhenned el-Masri(Ebu Yahya el-Hamavi) tarafından hareketin başkan yardımcılığı görevine atandı.

Uzun ve sancılı bir seçim sürecinin ardından 29 Ekim 2016 Salı akşamı, Ahrar el-Şam el-İslami Hareketi’nin şura konseyi, Ebu Ammar el-Ömer’i, Ebu Yahya el-Hamavi’nin yerine hareketin yeni lideri olarak seçti.

Bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olan el-Ömer, Ahrar el-Şam’ın hem siyasi kanadına, hem de tabanına yakın bir isim olarak biliniyor.

 

Yakınlaştırmak İçin Tıklayın

Yakınlaştırmak İçin Tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir