Profil / Suriye Gündem

Aslen Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’in kırsal kesiminde yer alan Taftanaz’dan gelen Ali el-Ömer(Ebu Ammar el-Ömer), uzun yıllar ailesiyle birlikte yurtdışında, Irak ve Yemen gibi ülkelerde yaşadı.

Ailesi Esed rejimine olan karşıtlığıyla bilinen el-Ömer’in amcası, 1982 yılında rejime karşı Müslüman Kardeşler’in liderlik ettiği ayaklanmada rejimle yaşanan çatışmalarda hayatını kaybetti.

Ayaklanma başladıktan sonra Suriye’ye dönen Ali el-Ömer, rejime karşı başlatılan silahlı mücadeleye katıldı. Rejimle sürdürülen savaş sırasında iki kardeşi çatışmalarda yaşamını yitirdi.

Ahrar el-Şam’la birleşmeden önce, İdlib merkezli Sukur el-Şam grubunda sözcülük yapan ve önemli liderlerden biri olan el-Ömer, birleşmeden sonra Ahrar el-Şam’da liderlik rolü üstlendi.

İşa el-Şeyh liderliğindeki bir grup Sukur el-Şam olarak Ahrar el-Şam’dan ayrıldıklarını duyursa da, el-Ömer Ahrar el-Şam’da kalmaya devam etti. Ebu Ammar, Ekim 2015’te Ahrar el-Şam lideri Muhenned el-Masri(Ebu Yahya el-Hamavi) tarafından hareketin başkan yardımcılığı görevine atandı.

Uzun ve sancılı bir seçim sürecinin ardından 29 Ekim 2016 Salı akşamı, Ahrar el-Şam el-İslami Hareketi’nin şura konseyi, Ebu Ammar el-Ömer’i, Ebu Yahya el-Hamavi’nin yerine hareketin yeni lideri olarak seçti.

Bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olan el-Ömer, Ahrar el-Şam’ın hem siyasi kanadına, hem de tabanına yakın bir isim olarak biliniyor.

 

Yakınlaştırmak İçin Tıklayın
Yakınlaştırmak İçin Tıklayın
PAYLAŞ
mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.