Analiz-Haber / Suriye Gündemi

24 Ağustos 2016 tarihinde başlayan Fırat Kalkanı operasyonu Kuzey-batı Suriye’de sahadaki dengeleri değiştiren bir etkiye neden oldu. SDG-YPG’nin İŞİD’ile mücadele eden tek aktör olma iddiasını bitirdiği gibi Kobani ve Afrin kantonlarını bağlama çabasını da akamete uğrattı. Fakat öte yandan ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon SDG-YPG’nin sahada ilerlemesini sağlayan hava saldırılarına devam etmekte.

Suriye Gündemi’nde daha önce iki bölüm olarak yayınladığımız ve hem ‘CENTOM’ hem de ‘Operation Inherent Resolve’ sortilerle ilgili verileri sahadaki gelişmeler ışığında analiz ederek bazı tespitlerde bulunmuştuk. Bu analiz ise 28 Eylül ile 19 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılan sortileri ele almaktadır.

Fırat Kalkan operasyonun ilk aşaması esnasında Koalisyon hava saldırıları SDG-YPG güçlerinin yardımında bulunarak Menbic ve etrafındaki İŞİD mevziilerini hedef almıştır, ikinci aşmasında ise Menbic etrafını hedef alsa da daha çok Deyrizor ve Mare hattını hedeflemektedir. 28 Eylül ile 19 Ekim arasında yapılan sortiler ise öncelik olarak Mare hattı hedef aldığı görünmektedir, bu sortilerin büyük bir kısmı Fırat Kalkan Hareketi’ne destek olarak yapıldığı tahmin edilmekte. Koalisyon güçleri ayrıca Deyrizor eyaletinde İŞİD mevziilerini de vurmuştur,  Deyrizor eyaletinde İŞİD’ile çatışan güçler ise Esed rejimi ve yanlısı miliselerdir. Bunula beraber Koalisyon güçleri Hasake’de bulunan Şaddadi ilçesini hedef almıştır, Şaddadi’de SDG-YPG ile İŞİD ve yerel aşiretler ile uzun zamandır çatışmalar yaşadığı bilenmektedir.

Yakınlaştırmak İçin Tıklayın
Yakınlaştırmak İçin Tıklayın

CENTOM’un verilerinde dikkat çeken husus ise Vahşiye köyü, Menbic ve İdlib civarı hedef alınmasıdır. Mare beldesinin güneyinde bulunan Vahşiye köyünü hedef alınması Afrin tarafından El-Beb’e doğru ilerleyen SDG-YPG güçlerine destek olarak yapılmıştır. Nitekim 19 Ekim’de yapılan üç sorti bu hatta önemli ilerleme kaydeden SDG-YPG güçlerine destek olarak yapıldığı görünmektedir. Buna paralel olarak Koalisyon güçleri Menbic ve etrafını SDG-YPG tarafından kontrol edildiği ve ona yönelik İŞİD örgütü bir taarruzda bulunmadığı halde hedef alınmasıdır, bu cephede yapılan hava saldırılar SDG-YPG Menbic’teb El-Bab’a doğru muhtemel ilerlemesine bir hazırlık olarak yapılmış olabilir.

Yakınlaştırmak İçin Tıklayın
Yakınlaştırmak İçin Tıklayın
mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.