IŞİD Tarafından Öldürülen Komutan: Ali Şeyh Salih

Profil / Suriye Gündemi

1982 yılında, Halep’in doğusundaki el-Bab’a bağlı Tedrif köyünde dünyaya gelen Ali Şeyh Salih hakkında çok fazla şey bilinmiyor. Arap asıllı olan Salih, Türkmen ağırlıklı Sultan Murat Tümeni’nde askeri lider olarak komutanlık yapıyordu.

Suriye’de başlayan iç savaşa kadar kendi halinde bir yaşam süren Ali Şeyh, bundan önce çiftçilik yapıyordu. Bazı kaynaklarsa onun ayakkabıcılıkla meşgul olduğunu söylüyor.

Suriyeli muhalifler arasında Ebu İbrahim el-Askeri olarak bilinen Ali Şeyh Salih, özellikle Fırat Kalkanı Operasyonu kapsamında, TSK ile birlikte IŞİD’e karşı savaşıyordu. Operasyondaki etkin gruplardan Sultan Murad Tümeni’nin askeri lideri konumunda olan Salih, IŞİD’e karşı önemli bir liderdi.

f3

Ali Şeyh Salih’in, Kuzey Halep’teki IŞİD’e karşı yürütülen operasyondan bir görüntüsü

4 Ekim Salı günü, Halep’in kuzeyindeki Türkmen Barih köyü yakınlarında IŞİD’le yaşanan çatışmalar sırasında bir mayının patlaması sonucunda yaşamını yitirdi. ÖSO grupları, aynı gün kendisi hakkında bir taziye mesajı yayınladı.

Türkmen Sultan Murad Tümeni’nin askeri lideri Ali Şeyh Salih, Türkiye’deki Gaziantep şehrinde defnedildi. Salih 2 çocuk babasıydı. Hanımı ve çocukları ise, Gaziantep’te ikamet ediyordu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir