Profil / Suriye Gündemi

Ahmed Selame Mabruk(Ebu’l Farac el-Masri), 1956 yılında, Mısır’ın başkenti Kahire yakınlarındaki Gize şehrinde dünyaya geldi.

Kahire Üniversitesi’ne bağlı bilgisayar bilimi bölümünden mezun olan Mabruk, Mısırlı el-Cihad(Mısır İslami Cihad) grubuna katıldı. 1981 yılında gerçekleşen Enver Sedat suikastı sebebiyle tutuklanan Mabruk, 7 yıl hapse mahkum edildi.

1988 yılında hapisten çıkan İslamcı lider, Sovyetler Birliği’ne karşı savaşmak için Afganistan’a gitti. Burada o dönemler Mısırlı el-Cihad grubu liderlerinden olan Eymen el-Zevahiri’yle birlikte hareket etmeye başladı.

1992 yılında Sudan’a geçen Ahmed Selame, burada Zevahiri’yle birlikte el-Cihad grubunun aktivitilerini sürdürmeye devam etti.

1996 yılında Arnavutluk’u ziyaret etmesinin ardından Çeçenistan’a gitmek amacıyla Dağıstan’a geçti. Burada Rus güvenlik güçlerince tutuklandıktan sonra bir süre Mahaçkale cezaevinde yattı.

1997 yılında Azerbaycan’a geçen Mabruk, 1998 yılında CIA ve Mossad’ın da dahil olduğu ortak bir operasyonla yakalandı ve Mısır’a iade edildi. Mısır’da el-Cihad grubundaki aktiviteleri sebebiyle 15 yıla mahkum edildi.

2011 yılında yaşanan Arap Baharı sürecinde Mısır’da hapisten çıktı. 2013 yılında Suriye’ye geçerek El Kaide’nin Suriye kolu el-Nusra Cephesi’ne katıldı. El-Nusra’nın Şura meclisinde yer alan Mabruk, lağvedilen el-Nusra’nın yerine kurulan Şam’ın Fethi Cephesi’nde de Şura üyeliğini sürdürdü.

Ahmed Selame Mabruk, 3 Ekim 2016 günü Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’e bağlı Cisr eş-Şuğur şehrinde, ABD’ye ait olduğu sanılan bir İHA saldırısında yaşamını yitirdi. Mabruk, 4 çocuk babasıydı.

el-masri

PAYLAŞ
mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.