Analiz-Haber / Suriye Gündemi

2011’den bu yana

Savaşın ilk baslarında ÖSO’nun Haziran 2011’de kurulmasından sonra muhaliflerin askeri taktikleri gerilla-savası düzenine göre kurgulanmıştı. Vur-kaç taktikleri uygulayan muhalifler, gerilla tuzak taktikleri ve RPG atışları ile rejim güçlerini durduruyordu. 2012’nın başlarında kurulan el-Nusra’nın sahaya inmesi sonucu 2012’nin sonlarından itibaren el-Nusra, Ahrar el-Şam ve diğer İslami muhalif grupların Afganistan ve Irak’tan gelen yabancı savaşçıların getirdikleri tecrübe, disiplin, doktriner yaklaşımlar sayesinde rejim zırhlılarına karşı etkili bir biçimde savaşma kabiliyetleri geliştirildi. Özellikle EYP mayınları ile rejimin zırhlıları hedef alınıyordu. O dönemde anti-tank füzelerin kullanımı düşük seviyede seyrederken, bu füzeler genellikle rejimin silah depolarına yapılan baskınlar sonucu muhaliflerin eline geçmekteydi.

2013 Temmuz’una kadar devam eden bu savaş taktikleri, o dönemde hat savaşına dönüşmeye başladı. 2014 senesinde Suriye’deki muhaliflerin Amerikan yapımı TOW füzelerini ilk kez Lazkiye’de kullanmasından sonra özellikle savaş taktikleri gerilla savasından cephe hatlarındaki savaşlara doğru evirilişini tamamlandı.

Her devlet dışı silahlı unsurun yaşayacağı lojistik sorunu ile savaş uzadıkça baş başa kalınacağını bilen ABD, Ürdün ve Türkiye’de kurduğu MOC operasyon odaları ile Suriye’nin güney ve kuzeyinde ÖSO menşeili gruplarla lojistik, operasyon ve istihbarat ilişkileri kurdu.

Bu ilişki içinde savaş sahasında devlet dışı unsurların savaş mantığını ve düzensiz savaş sahası teorilerini değiştiren etkisi ile anti tank sistemleri karşımıza çıktı. Anti-tank füzelerin RPG ve Bazukalara nispeten etkileri ve kullanımı daha etkilidir. Örneğin lazer güdümlü bir Kornet füzesi 5,5 km kadar uzaktaki hedefleri vurabiliyor ve oluşturduğu hasar bir RPG’den daha büyük.

Analiz metodu

Muhaliflerin anti-tank füzelerinin kullanımını verilerle araştırabilmek için 13 ayın (Haziran 2015 – Temmuz 2016 arasındaki) internet ortamına yüklenen anti-tank füzelerinin kullanıldığı videolar toplanıp analiz edildi. Bunun için @yarinah1’in topladığı 834 adet anti-tank füzesi kullanımı videoları temel alındı.  Bu videolar üzerinden hangi grup, nerede, kime, hangi hedefi, hangi anti-tank füzesiyle ne zaman vurdu ve hedefe isabet etti mi diye bir veri tabanı oluşturuldu. Bu veri tabanı üzerinden analizler ve infografikler oluşturuldu.

Bu uyguladığımız analiz metodu sayesinde muhaliflerin anti-tank füze kullanımındaki uygulamaları analiz edebilir ve sonuçlara varabiliriz. Veri tabanımızda o zaman zarfında kullanılan tüm anti-tank füzeleri bulunması mümkün değildir, çünkü her kullanılan anti-tank füzesinin videosu internete yüklenmemektedir.

Bu elde ettiğimiz veriler üzerinden her ne kadar analiz yapmak mümkün olsa da, bazı sistematik hataları içermektedir. Bunların en basında TOW füzeleri haricindeki anti-tank füzelerin aynı yoğunlukla internet ortamında videosunun paylaşılmamasıdır. TOW füzelerin kullanımı ciddi bir şekilde video olarak internet ortamına yüklenmektedir. Bunun sebebi bu füzeleri muhaliflere veren unsurların bu yöndeki dayatmaları olduğu tahmin edilmektedir.

Diğer bir sistematik hata unsuru ise kullandığı anti-tank füzelerini internet ortamına yüklemeyen düzenli muhalif gruplarıdır. Bundan dolayı bazı grupların analizimizde gerçekten daha az geçmesi öngörülebilir.

Bunun yanı sıra başka bir hata unsuru ise internet ortamından hızlı bir şekilde silinen grupların videolarıdır. Özellikle El-Nusra ve Cund el-Aksa gibi grupların videoları internet ortamından hızlı bir şekilde kaldırılması, uzun vadeli bir veri tabanı için engel teşkil etmektedir.

Tüm bu engellere rağmen, kullandığımız metottan başka bir şekilde veri tabanının oluşturulması oldukça zordur.

Video ile ispatlı olmayan anti-tank füze kullanımın haberlerini temel alarak oluşturulacak bir veri tabanı çok spekülatif olacaktır. Ayrıca bizim kullandığımız metot ile oluşturulan veri tabanı sadece ispatlı anti-tank füzelerini kapsadığı için, sağlam bir temel üzerinden analiz yapmayı mümkün hale getirmiştir.

Anti-Tank füzeleri

Suriye’deki muhaliflerin rejim ile savaşlarında anti-tank füzeleri önemli bir yer tutmaktadır.
Muhalifler tarafından kullanılan anti-tank füzeleri:

Çin yapımı HJ-8,
Çin yapımı HJ-73C,
Fransız-Alman yapımı MILAN,
İran yapımı I-RAAD-T,
Rus yapımı 9M14 Malyutka [AT-3 Sagger],
Rus yapımı 9K111 Fagot [AT-4 Spigot],
Rus yapımı 9M113 Konkurs [AT-5 Spandrel],
Rus yapımı 9K115 Metis [AT-7 Saxhorn],
Rus yapımı 9M133 Kornet [AT-14 Spriggan] ve
Amerikan yapımı BGM-71 TOW füzeleridir.

antitank1

Bu füzelerin yanı sıra muhalifler bir kereye mahsus İran yapımı I-RAAD-T füzesini kullanmışlardır. Bu füzeyi İran’ın desteklediği Şii milislerden ele geçirdikleri düşünülmektedir:

w1
Fotoğrafta İran yapımı I-RAAD-T füzesi, muhalif Tevhid Tugayı savaşçısı elinde görülmektedir

Muhalifler tarafından Haziran 2015 – Temmuz 2016 arasında kullanılan anti-tank füzelerinin kullanımındaki yoğunluğu:

j-1

j2

Anti-Tank füzelerinin vurduğu hedefler

Muhaliflerin kullandığı anti-tank füzeleriyle görüldüğü üzere öncelikli olarak tanklar ve toplar vurulmaktadır. Bunun yanı sıra kamyon, araba ve jipler gibi araçlar ve inşaat malzemeleri olarak dozer gibi hedefler vurulmaktadır. Dikkat çeken diğer husus ise yoğun bir şekilde anti-tank füzeleriyle düşman piyadelerini hedef alınmasıdır. Bunun yanında diğer dikkat çeken nokta, muhaliflerin anti-tank füzeleriyle rejimin kullandığı anti-tank füzelerini yoğun bir şekilde vurmasıdır.

j3

Anti-tank füzeleriyle 3 tane helikopterin vurulması dikkat çeken diğer nokta. Bu helikopterlerden birisi muhaliflerin Lazkiye bölgesinde vurduğu Rus helikopteridir. Türkiye’nin hava sınırı ihlalinden sonra vurduğu Rus helikopterin pilotlarını aramaya gelen Rus Helikopteri o gün 1. Sahil Tümeni tarafından bir TOW füzesiyle vurulmuştu. Diğer vurulan helikopter ise Feylak el-Şam’ın Temmuz 2016 da Halep’te vurduğu sabit duran helikopterdir. Ayrıca Hazm Hareketi Kasım 2014’de Halep Havaalanında sabit duran uçağı vurmuştu.

h7
Lazkiye’de 1. Sahil Tümeni’nin anti tank füzesiyle vurduğu Rus helikopteri

Birinci bölümün sonu…

Dipnot: Bu analizde Levent Kemal(@ValkryV), @QalaatAlMudiq @yarinah1 ve @bm21_grad gibi hesapların çalışmalarından yararlanılmıştır.

Kaynaklar

 • http://www.armyrecognition.com/bosnie_herzegovine_armee_forces_terrestres_fr/bosnie_herzegovine_armee_forces_defense_terrestres_equipements_militaires_vehicule_blindes_informat.html
 • http://www.balkaninsight.com/en/article/making-a-killing-the-1-2-billion-euros-arms-pipeline-to-middle-east-07-26-2016
 • https://twitter.com/RamiSafadi93/status/727554344430764032
 • https://www.almasdarnews.com/article/nusra-captures-division-13-headquarters-maarat-al-numan/
 • https://www.stratfor.com/weekly/anti-tank-guided-missiles-pose-serious-threat
 • http://www.ibtimes.co.uk/syrian-sniper-us-tow-missiles-transform-cia-backed-syria-rebels-into-ace-marksmen-fight-against-1526468
 • https://warisboring.com/syrian-rebels-message-to-america-send-more-tank-killing-missiles-4fdc723236a8#.h4zijb668
 • https://www.stratfor.com/analysis/us-provides-measured-support-syrian-rebels
 • https://www.brookings.edu/2015/11/17/the-u-s-plan-to-counter-russia-in-syria/
 • http://www.suriyegundemi.com/2016/08/09/suriyedeki-ic-savasta-tow-kullanimi/
 • http://syrianwar1.blogspot.com.tr/2016/07/history-of-jabhat-al-nusra-in-syria.html
 • http://www.reuters.com/article/us-raytheon-saudi-missiles-idUSBRE9B50SF20131207
 • https://medium.com/@badly_xeroxed/bmg-71-tow-atgm-syrian-opposition-groups-in-the-syrian-civil-war-2636c6d08d68#.iqgs2d737
 • https://www.reddit.com/r/syriancivilwar/comments/2lm9q3/hazzm_movement_takes_out_stationary_jet_using_us/
 • http://foreignpolicy.com/2015/11/24/watch-syrian-rebels-blow-up-a-russian-made-helicopter/
 • https://justpaste.it/SyriaATGM
 • http://www.army-technology.com/features/featurethe-worlds-deadliest-anti-tank-missiles-4159253/
 • https://www.washingtonpost.com/apps/g/page/world/syrian-rebels-acquire-us-made-antitank-missiles/980/