Analiz-Haber / Suriye Gündemi

Rejim güçlerinin muhaliflerin kontrolündeki Şam’a bağlı doğu Guta’ya ve batı Guta’daki Dareyya beldesine karşı son dönemlerde artırdığı yeni taarruzların ardından 200’den fazla medya kuruluşu ve aktivist, özellikle Deraa’da bulunan ve Ürdün merkezli askeri operasyon odasına(MOC) bağlı Güney Cephesi’ne Esad rejimine karşı harekete geçme ve onunla yapılan yerel ateşkesleri bozma çağrısında bulundu.

Yayımlanan çağrıda, özelikle Dareyya’ya vurgu yapılarak, 3 yılı aşkın bir süredir kuşatma altında bulunan şehrin, devrimin sembolü olduğu hatırlatıldı. Uzun zamandır rejim tarafından kuşatılmış bulunan Dareyya’ya karşı, son dönemlerde rejim saldırılarının arttığı gözleniyor. Deraa merkezli Güney Cephesi’ne bağlı muhalif grupların son 1 yıldır rejime karşı saldırılarını durdurmasının ardından, rejim güçleri bölgedeki güçlerini batı Guta’daki Dareyya ve doğu Guta’daki muhalif bölgelere kaydırıyor. Yıllardır kuşatma altında bulunan bu bölgelerde muhaliflerin durumu kötüleşirken, Güney Cephesi’nin Deraa’da rejime saldırmaması tepkilere neden oluyor.

Öte yandan söz konusu çağrıda, Halep cephesinde son zamanlarda yaşanan çatışmalara da değinilerek, yerel ateşkeslerin bir işe yaramayacağı, Esad rejiminin anlaşmalara sadık kalmayacağı, Dareyya ve Halep’ten sonra sıranın Deraa da dahil bütün yerlere geleceği ifade ediliyor.

Çağrıyı imzalayan önde gelen isimler arasında gazeteci Musa el-Ömer, yazar Fayez Sare, Dr. Abdülkerim Bakkar, SMGK üyesi Süheyr Attasi, aktivist Velid Faris ve Fuad Hallak bulunuyor.

Dün yayınlanan bildirinin yanı sıra, yaklaşık bir ay önce de, 19 Haziran 2016 tarihinde bazı düşünür ve yazarlar Güney Cephesi’ne bağlı askeri gruplara yönelik benzer bir çağrıda bulunmuştu.

Çağrı metni:

dd dd1

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.