Analiz-Haber / Suriye Gündemi

Geçtiğimiz 8 ay içerisinde Suriye iç savaşında görece durgun olan güney Halep cephesi, son dönemlerin en büyük çatışmalarından birine şahit oldu. 8 ay boyunca taraflar arasında karşılıklı taarruzlar ve geniş çaplı saldırılarla şekillenen hatlarda geçişkenlikler yaşanmaya devam ediyor.

16 Ekim 2016’da rejime bağlı güçlerin, İran’ın karadan katılımı ve havadan yoğun Rus hava bombardımanı desteğiyle başlattığı operasyon dalgasında yaklaşık 5 ay boyunca devam eden rejim ilerleyişi, son olarak M-5 karayolunun paralelinde muhaliflerce durdurulmuştu. Bu saldırı dalgası yaşanırken muhalifler karşı taarruzlarla rejime bağlı güçlerin ilerleyişini durdurmaya çalıştıysa da, yoğun hava bombardımanı ve karada İran ve Şii milislerin aktif katılımıyla yürütülen saldırıların karşısında tutunamadı.

Ateşkes süreci ve Şubat ayının ardından stabilize olan karşılıklı hatlara yönelik, muhalifler yeni bir taarruz için hazırlık yapmaya başladı. Bölgede aktif olan el-Nusra Cephesi ve Ahrar el-Şam gibi gruplar yığınak yaparken, el-Nusra Cephesi 1 Nisan’da saldırıya geçti.

guneyhalep1

Muhaliflerden Karşı Taarruz Dalgaları

Rus hava desteğinin azaldığı bir dönemde muhalifler bölgedeki kayıplarını geri çevirmek için hazırlıklara başlarken, ilk taarruz dalgası el-Nusra ve Ahrar el-Şam liderliğinde, güney Halep hattının geniş bir bölümünde başlatıldı. İlk dalga saldırılar 1 Nisan’da, El-Nusra Cephesi’nin katyuşa, fil ve cehennem toplarıyla bombardımanı ve ardından bomba yüklü araçla bölgedeki el-İys’i hedef almasıyla başladı.

İlk saldırı dalgasının püskürtüldüğü rapor edilirken, 2 Nisan’a girilen erken saatlerde muhalifler taarruzu yeniledi, bölgedeki rejim yanlısı güçler bozgun yaşarken mevzilerden çekilerek Hadir’e yöneldiler. Aynı gün el-Nusra stratejik el-İys ve Tel-İys(İys Tepesi)’i ele geçirdiğini ilan ederken, bölgeden çekilen Şii milisleri pusuya düşürerek çok sayıda yabancı milisi öldürdüğünü duyurdu. Hizbullah Tel-İys’te 12 savaşçısını kaybettiğini açıklarken, İran resmi kaynakları 3 Devrim Muhafızı’nın çatışmalarda öldürüldüğünü duyurdu.

Şii milislerin 3 Nisan akşamı bölgeye 100 araçlık bir konvoyla takviye yolladığı rapor edildi. Bu gelişmenin ardından yeniden organize olan Esed yanlısı güçler, 5 Nisan’da İran özel kuvvetlerinin de katıldığı yeni bir karşı taarruza geçti. Tel İys’e yoğun hava bombardımanı ve topçu atışıyla ulaşan Şii milisler, bölgede el-Nusra tarafından tekrar pusuya düşürüldü. El-Nusra Cephesi bu saldırıda onlarca Şii milisi öldürdüğünü açıkladı.

Nisan ayının ilk yarısında karşılıklı taarruzlar sürerken, muhaliflerin Han Toman’dan Birne’ye uzanan geniş çaplı taarruzuysa, başarısız oldu. Buna karşın Tel-İys’teki mevzileri korumayı başardılar.

Muhaliflerden İkinci Dalga Taarruz

Tel İys’teki başarılı ilerleyişin ardından bölgedeki mevzilerini yoğun karşı taarruzlara karşı 1 ay boyunca savunan muhalifler, yaklaşık 1 ay sonra 5 Mayıs’ta yeni bir saldırı dalgası başlattı. Aynı gün Fetih Ordusu’nun tekrar bir araya geldiğini duyuran muhalifler, İranlı güçler ve yabancı Şii milislerin ağırlıkta olduğu Han Toman cephesine yönelik yeni bir saldırıya geçti. Türkistan İslam Partisi grubu ve Cund el-Aksa gibi grupların da destek verdiği saldırıda bomba yüklü araçlar ve top atışlarıyla saldırıya geçen Fetih Ordusu koalisyonu, ilk gün Han Toman’ın batısındaki Halidiye’yi ele geçirmeyi başardı. Taarruz geç saatlerde yenilenirken, bu sefer Han Toman, Fetih Ordusu tarafından hedef alındı. 6 Mayıs günü erken saatlerde muhalifler Han Toman’ın ele geçirildiğini duyurdu.

Sonraki 1 hafta boyunca İran liderliğindeki Şii milisler tekrar tekrar bölgeyi geri almaya çalışsa da, ağır kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kaldı. İran’ın bölgede yaşadığı kayıplar, İran kamuoyunda da tepkilere neden oldu. Öte yandan Fetih Ordusu bileşenleri, Cund el-Aksa, Türkistan İslam Partisi ve bazı ÖSO grupları bu taarruz ve karşı taarruzlarda büyük kayıplar verirken, ele geçirdikleri mevzileriyse tutmayı başardılar.

Fetih Ordusu’ndan Son Dalga

Halidiye ve Han Toman çevresindeki mevzilerini sağlamlaştırdıktan sonra tekrar harekete geçen Fetih Ordusu, 1 ay sonra bu sefer Maarata, Humeyra ve Kalaciye köylerine girdi. 3 Haziran’da yine el-Nusra Cephesi’nin bomba yüklü araç saldırısının etkili olduğu taarruzda rejime bağlı güçler çok sayıda kayıp verirken, Han Toman çevresindeki yakıt deposu, hava savunma birliği, ve mühimmat üssü ele geçirildi, Karasi köyüne girilemese de stratejik Karasi Tepesi ele geçirildi. Fetih Ordusu’nun ilerleyişi Karasi ve Halsa’da durduruldu.

g2
El-Nusra tarafından yayınlanan bomba yüklü araç sonrası olduğu iddia edilen gorsel. Saldırıda 80 Şii milisin öldürüldüğü öne sürülüyor

Han Toman çevresindeki köyler ve önemli merkezlerin ele geçirilmesinin ardından rejim yanlısı güçler tarafından karşı taarruzlar düzenlenirken, Fetih Ordusu mevzilerini korumayı başardı. Fetih Ordusu bileşenleri saldırıda önemli sayıda mühimmat ve askeri araç ele geçirdiklerini açıkladı.

gg3
Ahrar el-Şam tarafından güney Halep’te ele geçirildiği öne sürülen T-62 tipi tank

Güney Halep’teki Yakın Gelecek Perspektifi

Suriyeli muhaliflerin son dönemlerde önemli ilerlemeler sağladığı güney Halep cephesinde, Han Toman’dan kuzeye yönelik ilerleyiş sonucu Halep’teki rejim varlığı kuşatma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaya başladı. Rusya ve İran desteğiyle birlikte Halep’te kuzey ve batı yönünden muhalifleri kuşatma altına almaya çalışan Esed rejiminin, güney’deki Fetih Ordusu’nun ilerleyişi sonucu batı Halep’teki varlığı kuşatılma riski taşıyor. Fetih Ordusu’nun son ilerleyişi sonucu Halep merkezindeki Şeyh Said bölgesiyle Han Toman’ın kuzeyindeki mesafe 4-5 kilometreye kadar düştü. Batı Halep’e ulaşan rejim ikmal yolları ise muhaliflerin çok kolaylıkla hedef alabilecekleri menzile kadar inmiş bulunuyor. Hali hazırda muhalifler rejim kontrolündeki Ramuse topçu üssüne güneyden de oldukça yaklaşmış bulunuyor.

Özellikle ülke genelinde ateşkesin ilanı ve devamında bu sürecin bütün çatışma ve bombardımana rağmen sürdürülmeye çalışılması, Suriye muhalefeti içerisindeki dengeleri gün geçtikçe değiştirmeye devam ediyor. El-Nusra Cephesi ve Ahrar el-Şam’ın liderlik ettiği Fetih Ordusu yeniden bir araya gelerek başarılı taarruzlarına tekrar başlarken, askeri ve dolayısıyla siyasi ağırlık olarak muhalefet içerisindeki etkinliklerini artırmaya devam ediyorlar. Rusya ve ABD’nin el-Nusra’yı yalnızlaştırma çabalarının güney Halep’teki ilerleyişle zora girdiği bir dönemde, grup muhalif unsurlarla çatışmaktan özenle kaçınıyor. Güney Halep’teki her ilerleyişin ardından ABD’nin el-Nusra unsurlarına yönelik hava saldırıları düzenlemesi ise, dikkat çekiyor. Sonuç olarak askeri başarılarıyla güney Halep’te ilerleyen el-Nusra ve Fetih Ordusu, başarısız ateşkes girişimleri ve uluslararası toplumun ülkede yaşanan gelişmelere karşı etkisiz kalan tavrı sebebiyle gün geçtikçe Suriye muhalefeti içerisinde daha etkin bir konuma geliyor.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.