Geçtiğimiz hafta Tedmur şehrinin Esed rejimine bağlı güçlerce IŞİD’den geri alınması, Arap basınında muhtelif tepkilerle karşılandı. Rejime yakınlığıyla bilinen medya organlarının yanı sıra, Lübnan ve Ürdün basınında Tedmur hamlesi ve yeniden alınması övgüyle karşılanırken, Körfez basınında söz konusu gelişme büyük bir yankı uyandırmadı.

Rejim yanlısı Sevra gazetesi, Tedmur’un tekrar alınmasının gelecekteki denklemleri değiştirecek düzeyde bir adım olarak niteledi. Sevra gazetesinde yer alan yazıda ‘mesele sadece askeri bir zafer değil, ekonomi için de bir dönüm noktası olmasının yanı sıra, tarihin yeniden yazılması için yeni bir faslın açılmasıdır’ ifadelerini kullandı.

‘Tedmur ve Musul’un Kurtarılması’ başlığını kullanan Fehed el-Faik, Ürdünlü el-Rai gazetesinde gelişmeleri yorumladı. El-Faik’e göre IŞİD’in bitirilmesi sadece bir zaman meselesidir, hatta yazara göre bu bir yıl içerisinde gerçekleşebilir. El-Faik yazısında aynı zamanda bir uyarıda bulunarak, IŞİD’in sadece bir devlet ya da yapı olmadığını, aynı zamanda bir fikri ve akımı temsil ettiğini ifade etti. Bu nedenle IŞİD’in ortadan kaldırılmasının terörizmi ve radikalizmi ortadan kaldırmak anlamına gelmeyeceğini vurguladı.

Aynı gazetede yer alan Muhammed Harrub’un yorumunda ise, Tedmur’un kurtarılmasının IŞİD’in yenilmesinin ilk ve en önemli adımı olduğu öne sürülürken, buna karşın ‘gelecekteki adımlar bundan daha kolay olmayacak’ ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan Körfez ülkelerinde yer alan Arap basınıysa, Tedmur operasyonuna daha az yer verdi. Katar merkezli el-Arab gazetesinde Macid Ensari son gelişmeyle ilgili, ‘Tedmur ve Brüksel arasında IŞİD’in bitişi’ başlığını kullandı. Ensari, rejim güçlerinin Tedmur’u alışının zamanlama konusunda son derece başarılı olduğunu vurgularken, rejimin bu hamleyle iki mesaj göndermiş olduğunu iddia etti: Birincisi Rusya’nın çekilmesine rağmen hala operasyon kabiliyeti olduğunu göstermesiyken, ikinci olarak gerek uluslararası arenada gerekse müzakere masasında daha makul bir aktör olduğunu gösterdiğini belirtti. Ensari’ye göre bu süreçte IŞİD’in kökten bitirilmesinin mümkün olmadığının altını çizerken, IŞİD’in kaybetmesi halinde bile eskiden olduğu gibi dağılan küçük hücreler haline dönüşeceğini iddia etti.

v1
Macid Muhammed Ensari’nin 29 Mart tarihli yazısı

Katar’dan yayın yapan Vatan gazetesinde, Mazin Hammad ‘Tedmur’un yeniden alınması Washington’u utandırıyor’ adlı bir yazı kaleme aldı. Hammad’a göre Tedmur’un Rus desteğiyle rejim güçleri tarafından geri alınmasının ABD ve ABD öncülüğündeki koalisyonu zor durumda bıraktığını ifade etti. Zira yazara göre, iki yılda koalisyon tarafından gerçekleştirilen operasyonlar, rejim ve Rusya’nın üç haftada gerçekleştirdiği operasyonlardan daha az. Hammad, söz konusu son hamleyle Rusya’nın ABD’yi Suriye meselesinde kendi pozisyonuna çekmesini kolaylaştıracağını belirtirken, ‘dünya bundan sonra Rusya’yı alkışlarken, Washington’a küçümseyerek bakacaktır’ ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ
mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.