Oluşumu ve Yapısı

5 Mart 2016 tarihinde Suriye ve Irak sınırında bulunan Tenef Sınır Kapısı’nı ele geçirdiği iddiasıyla gündeme gelen ‘Yeni Suriye Ordusu’ yayınladığı ilk videoya göre Kasım 2015 yılında kuruldu. Yapı ÖSO içeresinde bulunan Asalet ve Tenmiye Cephesi altında yer alıyordu. Yeni yapı ise Usud eş-Şarkiyye, Şehit Ahmet Abdo güçleri, rejim ordusundan ayrılan gruplardan oluşuyor. YSO’nun liderliğini yarbay Muhanned Tal’a yapıyor. Tal’a IŞİD eyaleti ele geçirmeden önce Deyr ez-Zor askeri konseyi komutanıydı. Liderlerinden Haz’al es-Sarhan da Asalet ve Tanmiye altında Ebukemal şehrinde varlık gösteren Allahu Ekber’Tugayı’nın lideriydi.

Kuruluş beyanı 

-2

Grubun askeri gücü, Arap aşiretlerden ve eski rejim subaylarından, Ürdün’de veya Ürdün sınırına yakın kurulan kamplarda eğitim alan yaklaşık 1000 kişiden oluşuyor. Bu savaşçıların birçoğu IŞİD bölgeyi ele geçirmeden daha önce Suriye’nin doğusunda ÖSO adı altında çeşitli yerli gruplara mensuptu.

c22

İlişkileri

IŞİD’e karşı uluslararası koalisyon ile beraber hareket eden ‘Yeni Suriye Ordusu’, ABD tarafından desteklendiğine yönelik bir açıklama yapmamış da olsa, yayınlanan videolarda grubun sahip olduğu silahların Amerika menşeli olduğu görülüyor. Ayrıca bazı haber kaynakları grubun Ürdün’de doğrudan CIA tarafından eğitim aldığı iddiasında da bulunuyorlar.

YSO’nun pozisyonu ve ilişkilerine bakıldığı zaman SDG ‘Suriye Demokratik Güçleri’ ile koordineli olarak çalışma potansiyelinin yüksek olduğu anlaşılıyor. Hatta bakıldığında iki grubun IŞİD’e karşı savaşmak konusunda birbirini tamamladığı söylenebilir.

Tenef Sınır Kapısı’nın harita üzerinde gösterimi:

GUNEY

Hedefi

IŞİD ile mücadeleye öncelik verdiğini söyleyen YSO, ilk operasyonunu Ürdün üzerinden gerçekleştirdi. Ürdün’e yakın olan ve Irak-Suriye sınırında bulunan Tenef Sınır Kapısı’nı kontrolüne almaya çalışan grup, sınır hattında IŞİD’e karşı bir tampon olarak işlev görecektir. YSO’nun Tenef’i aldıktan sonra Ebukemal şehrine doğru ilerleyip IŞİD’in Irak ve Suriye arasındaki bağlantısını kesmeyi hedeflediğine yönelik bazı değerlendirmeler var. Ayrıca liderleri Tal’a verdiği bir röportajda, Deyr ez-Zor eyaletini özgürleştirmeyi hedeflediklerini söylüyor. Grup şu an sadece Suriye’nin güney-doğusunda varlık gösteriyor. Mensupları özellikle Deyr ez-Zor eyaletinden oldukları için hâli hazır şekliyle başka bölgelere yayılması zor görünüyor. Nitekim hedef ve destek açıdan buna benzer diğer bölgelerde başka yapılar bulunuyor.

Yeni Suriye Ordusu tanıtım videosu:

Tenef Sınır Kapısı’nı ele geçirmek için operasyon düzenleyen YSO askerleri:

gg3 gg2

 

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.