Suriye’nin önemli muhalif gruplarından İslam Ordusu lideri Ebu Hammam el-Buveydani ilk röportajını ‘Suriye Devrim Şebekesi’ne verdi. İlk röportajını Suriye Devrim Şebekesi Haber’e verme sebebini; “Suriye Devrimi’nin sembolü olması ve Suriye halkını muhatap almayı istemesi” olarak açıkladı. Buveydani, İslam Ordusu’nun kurucu lideri Zehran Alluş’un Rus Hava saldırısında öldürülmesinin ardından yerine getirilmişti.
Röportajda ön plana çıkan önemli noktalarsa şöyle;

Ebu Hamam, İslam Ordusu’nun Zehran Alluş sonrası duruma dair sorulan bir soruya; ‘İslam Ordusu’nun oturmuş bir yapıya sahip olması sebebiyle Alluş’un ölümüne rağmen herhangi bir kriz yaşamadığı’ şeklinde cevap verdi.
İslam Ordusu’nun kontrol ettiği bölgelerde yaşanan bir takım tutuklama iddialarına yönelik; bu kişilerin hukuki bir süreç neticesinde tutuklandığını vurgulayarak, bu noktada şikayeti olanların yargıya başvurarak itiraz etmeleri gerektiğini belirtti. Ebu Hammam, medyada yer alan bu ve benzeri başka iddiaların, özellikle Razan Zaytun ve dört aktivistle ilgili öne sürülen suçlamaların İslam Ordusu’na yönelik siyasi ve karalama amaçlı olduğunu ifade etti.
Röportajda diğer muhalif gruplarla iletişimin hiç kesilmediğini vurgulayan Buveydani, birlik içerisinde hareket ettiklerini söyledi.

‘Rejime neden yeni bir cephe açmıyorsunuz’ sorusuna; “kuşatma halinde olduklarını, anti tank ve uçaksavar silahlara sahip olmadıklarını, mühimmat ve silah eksikliği ve lojistik yardımların tamamen durmuş olmasını” hatırlatarak, buna karşın “rejimle yaklaşık 100 gündür aktif savaş halinde olduklarının” altını çizdi.

IŞİD, Esed Rejimi, Rusya ve İran’ın aynı paranın iki yüzü gibi olduğunu belirten Ebu Hammam, Kalamun’da IŞİD ile mücadelelerinin, IŞİD’in bölgeden çıkarılmasına dek süreceğini ifade etti.

Rejimi devirmek için her yola başvuracağını söyleyen Buveydani, hem sahada askeri olarak hem de siyasi olarak mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti. Hava saldırılarının devam ettiğini hatırlatarak, rejim ve destekçilerinin siyasi çözümü istemediklerini öne sürdü.

Suriye’nin özellikle güneyde, Şam ve çevresinde önemli bir güç olan İslam Ordusu, hali hazırda uzun süredir Şam çevresinde rejimle savaşıyor. IŞİD’le de zaman zaman Doğu Kalamun’da çatışan grup, Suriye muhalefeti içerisinde siyasi etkinliğiyle biliniyor.

Suudi Arabistan desteklediği öne sürülen grubun kurucu lideri Zehran Alluş, 25 Aralık 2015’te Suiye’nin başkenti Şam’da, Rus savaş jetleri tarafından düzenlenen hava saldırısında hayatını kaybetmişti. Alluş’un ölümünün ardından grup liderliğine Ebu Hammam(İssam el-Buveydani) getirildi. İslam Ordusu’nun temsilcisi ve eski lideri Zehran Alluş’un kardeşi Muhammed Alluş, Cenevre’de düzenlenen toplantıda Suriyeli muhalifleri temsil etmek için geçtiğimiz haftalarda Cenevre’ye geçmişti.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.