Savaş suçu olarak değerlendirilen ve Esed rejimi tarafından ayaklanan yerleşim yerlerinin kuşatılması suretiyle sistematik bir biçimde sürdürülen strateji, Suriye iç savaşında sıklıkla başvurulan bir yöntem. Son günlerde ülkede yaşanan ve büyük bir trajediye dönüşen Madaya kuşatması ise Arap basınında geniş yankı buldu.

SMDK üyesi gazeteci Faiz Sare, Şark el-Avsat gazetesindeki makalesine, ‘dünyada en kolay ve ucuz şey ölümdür’ başlığını attı. Sare yazısında, Ölümün Suriyelileri çok farklı biçimlerde yakaladığını ifade etti. Bu ölümlerin en bariz olanı ise, askeri operasyonlar esnasında ve özellikle Rus hava saldırıları ve Esed’in varil bombalarından kaynaklanan ölümler. Bir diğer yaygın ölüm biçimi ise, kuşatma altında yaşanan ölümler. Yazara göre söz konusu ölümler gıda ve ilaç eksikliği sebebiyle meydana gelen açlıktan kaynaklanıyor ve bu ölümler yalnızca Madaya’da değil, Doğu Guta, Kalamun, Zabadani gibi diğer kuşatma altındaki muhalif bölgelerde de yaşanıyor. Sare’ye göre yaygın ölüm sebeplerinin üçüncüsü ise, Esed rejiminin mahkumları tuttuğu hapishanelerde yaşananlar ölümler. Ölümlerin nedeni hapishanelerdeki gayri insani şartlar ve işkence.

bb
Fayiz Sare

Kuşatma ile ilgili görüntülerin medyaya yansıması kamuoyunda büyük bir şok yarattı ve kısa bir süre içerisinde sosyal medyada Madaya’ya destek kampanyaları düzenlendi. ‘Madaya’yla dayanışıyorum’ #متضامن_مع_مضايا heştegi kısa sürede twitter’da gündem oluşturdu. Esed ve Hizbullah yanlısı hesaplarsa bu iddiaları reddederek, aynı heştegte yemek fotoğrafları paylaşmayı tercih etti. Bu davranış büyük tepki topladı. Hizbullah’a ait medya organı El-Menar televizyonu, Madaya’dan gelen görüntülerin gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, karşı kampanya başlattı El-Manar görüntülerin gerçeği yansıtmadığını, siyasi amaçlı olduğunu ve belli bir tarafın çıkarı için tahrif edildiğini öne sürdü.

nn2
Hizbullah yanlısı El-Menar’ın Madaya Haberi

Esed yanlısı grupların tepki toplayan yorumlarına ise, İran El-Alem kanalı Suriye muhabiri Hüseyin Murtaza adlı bir gazetecinin ‘iskelet fotoğrafı’ paylaşımı da dahil oldu. Madaya’daki insanların açlıktan öldüğüne dair yayınlanan zayıflamış insan fotoğraflarını sarkastik bir dille ele alan paylaşımda, bir iskelet figürü gazetecinin twitter sayfasından paylaşıldı.

Yine Lübnan el-Cedid televizyonu kameramanı Cihad Zuhri’nin Facebook’ta kendi buzdolabının fotoğrafını paylaştığı görüntü, büyük bir tepkiye yol açtı.

Ürdünlü El-Gad gazetesinde Menar Reşvani, Madaya kuşatmasındaki Hizbullah’ın rolünü eleştiren bir yazı kaleme aldı. ‘Madaya… Direniş Ekseni ve ‘Meşru’ Cumhurbaşkanı!’ başlıklı yazıda, Hizbullah’ın direniş anlayışı yazar tarafından sorgulanıyor. Reşvani, Hizbullah’a bağlı medya organlarında yayımlanan ve Madaya’da açlıktan ölümlerin yaşanmadığını iddia eden açıklamaları şaşkınlıkla okuduğunu ifade ederek, ‘Sanki artık kimse Hizbullah’ın yaptıklarını ‘direniş ekseni’ olarak kabul ediyor… Gerçekten Hizbullah hala ‘direniş ekseni’ olduğuna inanmaya devam ediyorsa, o zaman bize direnişin ne olduğunu bir tarif etsin ya da kime karşı direndiğini söylesin?’ sözleriyle tepki gösterdi.

mm
Menar Reşvani’den Madaya yazısı

 

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.