Suriye’de Esed rejimine karşı savaşan gruplardan İslam Ordusu’nun lideri Zehran Alluş’un geçtiğimiz günlerde öldürülmesi muhalifler arasında büyük bir tepkiye yol açtı. Gerek siyasi figürler gerekse askeri gruplar söz konusu saldırıyı kınadı. Bunun yalnızca Suriye ‘devrimi’ ve muhalefetine değil, aynı zamanda Riyad konferansına ve siyasi müzakereye yönelik bir darbe olduğunu dile getirdiler.

Riyad konferansına seçilen yeni heyetin genel koordinatörü Riyad Hicab taziyesini İslam Cephesi ve sahada bulunan diğer gruplara göndererek, ‘bu suikast Esed’in ve müttefiklerinin siyasi çözüme inanmadığını gösterdiğini’ ifadelerini kullandı. Öte yandan SMDK genel başkan yardımcısı ve siyasi heyetinin üyesi Hişam Merva, bu suikastla Rusya’nın, İslam Ordusu’nun katıldığı siyasi çözüm çabalarını başarısızlığa uğratmaya çalışmakla suçladı. Merva’ya göre bu adımla Rusya muhalefeti siyasi çözüme değil, askeri çözüme itmeye çalışıyor.

Öte yandan Suriye’de sahada rejime karşı savaşan askeri gruplarsa daha sert açıklamalar yaparak bu suikastın intikamını alacaklarını ifade etti. Rejime karşı savaşan neredeyse bütün gruplar Zehran Alluş’un ardından taziye mesajı yayınladı. Bu gruplar arasında Zehran Alluş’la daha önce sorunlar yaşayan Nusret Cephesi’nin de olması dikkat çekti.

İslam Ordusu’na daha yakın olan Ahrar’uş Şam ve ittifak çatısı olan İslam Cephesi’ndense daha çok duygulu mesajlar paylaşıldı. Zehran Alluş’a yakınlığıyla bilinen eski Sukur’uş Şam grubu lideri Ebu İsa eş-Şeyh, Alluş’un ardından onu övgüyle anan şiirler paylaştı ve Alluş’un ölümünün hem Esed rejimini hem de IŞİD’i sevindireceğini ifade etti.

1
Ebu İsa eş-Şeyh, Abdulkadir Salih, Zehra Alluş

Alluş’un ölümü Arap basınında farklı tepkilere yol açtı. Köşe yazılarında Rusya’nın saldırıyı kendisinin gerçekleştirmiş olduğunu açıklamamış olmasına rağmen suikastın arkasında Rusya’nın olduğu iddia edilerek, bununla bölgesel aktörlere mesaj vermeye çalıştığı dile getirildi.

Lübnan el-Nahar Gazetesi ‘Alluş’un öldürülmesi Rusya’dan Riyad’a bir mesaj mı?’ başlığını manşete taşıdı. El-Nahar’a konuşan araştırmacılar Alluş’un Suudi Arabistan’a yakın olduğunu ve bu suikastın Suudi Arabistan’ın çok çaba harcadığı ve İslam Ordusu’nun da katılım gösterdiği Riyad konferansının hemen akabinde gerçekleşmiş olmasının dikkat çekici olduğunu ifade etti.

2
Lübnan el-Nahhar Gazetesi’nden Alluş manşeti

Safir Gazetesi’nden Abdullah Ali ise Alluş’un öldürülmesinin aynı zamanda Guta’nın değişimi anlamına geleceğini ileri sürdü. Ali yazısında Alluş’un öldürülmesinin yalnızca lideri olduğu İslam Ordusu grubunu değil Guta’da bulunan bütün muhalif askeri yapıları etkileyeceğini öne sürerek, Alluş’un sadece İslam Ordusu’nun değil, aynı zamanda İslam Cephesi’nin askeri lideri ve Guta Birleşik Komutanlığı’nın da lideri pozisyonunda olduğunu hatırlattı. Ali’ye göre bu yansımalar sadece Guta’yla sınırlı kalmayacak, dahası Riyad konferansında oluşan ve aralarında İslam Ordusu’nun da yer aldığı yeni siyasi yapılanmayı da etkileyecektir. Yazara göre tüm buu etki ve yansımalar İslam Ordusu’nun yeni lideri Ebu Hammam Buveydani’nin gelecek adımlarını da şekillendirecek.

Arap basınındaki ağır basan görüş, bu suikast önemli etkilere sebep olsa da, daha önce lider kadrosunu yitiren Ahrar’uş Şam grubunda olduğu gibi Suriye muhalefetinin bu krizi de atlatarak yoluna devam edeceği yönünde.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.