Geçtiğimiz Cumartesi akşam saatlerinde Suriyeli Orient News kanalı tarafından yayınlanan ve Nusra Cephesi lideri Ebu Muhammed el-Cevlani’yle gerçekleştirilen “basın konferansı” Suriye içinden ve dışından farklı tepkilerle karşılaştı. Özellikle Riyad Konferansı’na yönelik açıklamaları ve Özgür Suriye Ordusu’na dair yaptığı açıklamalar kamuoyunda tartışmalara yol açtı.

Riyad’da 9-10 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen ve Suriye muhalefetini bir araya getirmeyi amaçlayan konferansı Suriye Devrimi’ne ihanet olarak niteleyen Cevlani’nin sözleri, özellikle konferansa katılan muhalif grupların mensupları tarafından tepkiyle karşılandı.

Riyad Konferansı’na katılmanın şüpheli bir durum olduğunu ifade eden Cevlani’nin gazetecilerin itirazlarına karşın “kendini şüpheli bir duruma düşüren, ancak kendini suçlamalıdır” sözlerine sosyal medyadan da tepkiler yükseldi. Nusra karşıtlığıyla bilinen daha önce de çeşitli defalar Nusra’ya yönelik eleştiriler yönelten “Muzamcer eş-Şam” adlı twitter kullanıcısı Salil el-Mecd, El Kaide’nin de İran’la ilişkisi olduğu iddialarını gündeme getirdi ve Taliban’ın konferanslara katıldığını söyleyerek Cevlani’nin kendiyle çeliştiğini öne sürdü.

zx
Muzamcer eş-Şam(Salil el-Mecd)

 

 

 

 

 

 

 

Suriyeli Ahmed Eba Zeyd ise, Cevlani’nin kullandığı dili ve söylemi eleştirerek, ‘diğer grupları ihanetle suçlamak ve askerlerini provoke etmek üzücüdür’ ifadelerini kullandı.

bb
Ahmed Eba Zeyd

Cevlani’nin sözlerine yönelik Suriye’deki muhalif gruplara mensup bazı isimler de itiraz etti. İdlib merkezli eski Sukur’uş Şam lideri ve daha sonra Ahrar’uş Şam’la gerçekleştirilen birleşmenin ardından Ahrar’uş Şam(İslam Cephesi)’ın Şura Konseyi başkanı olan Ebu İsa eş-Şeyh, Cevlani’nin ‘Doğu Guta’da yapılan ateşkese karşı olduğunu ve buna karşı çalışacağını’ ifade ettiği sözlerine karşılık, Nusra Cephesi’nin başka yerlerde rejimle ateşkes anlaşmalarını kabul ettiğini ileri sürdü.

Ebu İsa eş-Şeyh
Ebu İsa eş-Şeyh

Nusra Cephesi karşıtlığıyla bilinen İslam Ordusu grubu siyasi büro üyesi Muhammed Bayrakdar ise, Cevlani’nin ÖSO’ya yönelik sözlerine karşı ‘İslam Ordusu Özgürdür, Özgür Ordu Müslümandır’ sözleriyle karşılık verdi.

xx
Doktor Muhammed Bayrakdar

Nusra liderinin en çok tepki çeken sözlerinin başındaysa “Özgür Suriye Ordusu diye bir grup yok” sözleri oldu. Buna karşılık gerek sosyal medyada, gerekse muhalif bölgelerde bu sözler tepkiyle karşılandı. Buna karşın Cevlani’yle gerçekleştirilen basın toplantısına katılan ve söz konusu meseleyle ilgili soruyu soran Suriyeli gazeteci Muhammed Faysal Cevlani’nin sözlerine açıklık getirmek için sosyal medyada bir paylaşım yaptı.

Muhammed Faysal açıklık getirdiği sözler için; Cevlani’ye, Nusra Cephesi’nin ÖSO mensuplarını tutuklaması meselesiyle ilgili bir soru sorduğunu, Cevlani’nin ise “ÖSO diye bir grup yok, farklı farklı pek çok grup var. ÖSO bir slogan, bizler sadece bize karşı faaliyet içerisine giren bir takım yerel gruplara müdahale ettik” sözlerini kullandığını ifade etti.

Muhammed Faysal'ın sosyal medyada paylaştığı açıklama
Muhammed Faysal’ın sosyal medyada paylaştığı açıklama

Yine söz konusu açıklama, Suriyeli önemli muhalif aktivist ve gazeteci Hadi Abdullah tarafından da paylaşılarak, Cevlani’nin sözlerinin yanlış anlaşıldığını ifade etti. Hadi Abdullah da Cevlani’yle gerçekleştirilen basın konferansında yer almış ve Nusra liderine zor sorular yöneltmişti.

Yaşanan olumlu ve olumsuz tepkiler bir yana, Nusra Cephesi liderinin açıklamalarının büyük bir ilgiyle karşılanması ve yankı uyandırması Suriye’de grubun ulaştığı etkinliği göstermesi bakımından anlamlı görünüyor.

 

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.